WhatsApp Neden Reklam Almıyor?

WhatsApp Neden Reklam Almıyor?

WhatsApp uygulamasının resmi blog sayfasında programın geliştiricileri WhatsApp üzerinde neden reklam satmadıklarını açıkladı. Bu açıklamaya 20 yıl boyunca Yahoo'da çalıştıklarını belirterek başlayan geliştiriciler Yahoo'nun reklam satarak ayakta kaldığına değiniyor. Bu süre boyunca Yahoo'nun Google altında yavaş yavaş gölgede kalmasına tanıklık eden WhatsApp geliştiricileri bu tip şirketlerin kullanıcıların ilgi alanları ve arkadaşları hakkında hemen hemen herşeyi bildiklerini ve bu verileri reklam satmak için kullandıklarını söylüyor.

3 sene önce WhatsApp konusunda işe başlarken yeni bir reklam ticareti işine girme niyetinde olmadıklarını belirten geliştiriciler zamanlarını insanların talep ettiği ve onlara para tasarrufu yaptıracak, hayatlarını küçük de olsa kolaylaştıracak işlevsel bir hizmet sunmak için harcamaya adadıklarını anlatıyor. Bu yolla kullanıcılardan direkt para talep edebileceklerini ve insanların hergün kaçmaya çalıştığı reklamları önleyebileceklerini bildiklerini de açıklıyorlar.

Ekibin reklamlara bakış açısı ise şu şekilde:

"Kimse yeni bir reklam görmek için heyecan duyacak bir şekilde uyanmaz, kimse yarın göreceği reklamlar hakkında düşünerek uyumaz. Biz insanların bütün gün kimlerle sohbet ettiklerini düşünerek heyecanlandıklarını(ya da kimlerle sohbet edemedikleri için hayal kırıklığı yaşadıklarını) biliyoruz."

"Reklam sadece estetiğin bozulması değildir. Reklam zekanıza hakarettir ve düşünme yönteminize müdahale etmektir. "

"Unutmayın, reklam işin içine girdiğinde siz "ürün" olmaktasınız."

WhatsApp geliştirici ekibi özetle kullanıcı verilerinin toplanmasının yaptıkları işte yeri olmadığını ve reklamı sevmediklerini dile getiriyor. Kullanıcılardan WhatsApp kullanımı için ücret talep etmelerini de buna bağlayan geliştiriciler neden ücret talep ettikleri ile ilgili yöneltilen sorulara "Bu durumun alternatif çözümü hakkında düşündünüz mü?" cevabını veriyorlar.

WhatsApp anlık mesajlaşma hizmetini indirmek için:

YORUMLAR