WhatsApp, Snapchat, iMessage ve Facebook Messenger Yasaklanıyor

WhatsApp, Snapchat, iMessage ve Facebook Messenger Yasaklanıyor

Hızlı mesajlaşma servisleri olarak kullanılan Facebook Messenger, iMessage, Snapchat ve WhatsApp güvenlik nedeniyle yasaklanıyor. Yasağın başlaması Ağustos ayını bulabilir.

İngiltere Hükümeti özellikle silah ve uyuşturucu satışı için ağırlıklı olarak kullanıldığını tespit ettiği 4 popüler hızlı mesajlaşma servisini tamamen yasaklamak üzere. İngiliz Emniyet Kuvvetlerinin WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage ve Snapchat ’ta yapılan görüşmelerinin takip edilememesi, yüzünden bu tür bir karar verdiği ve bunu şu anda hükümet düzeyinde konuştuğu haberleri dün gece internette hızla yayıldı.

Güvenlik algoritmalarından dolayı “şifrelenmiş” iletişim hizmeti WhatsApp, Snapchat, iMessage ve Facebook Messenger ile ilgili olarak İngiliz Hükümeti, bu uygulamaların yapımcılarından “şifrelenmiş” mesaj alışverişini durdurmaları istenmiş ancak olumlu bir dönüş almamıştı.

İngiliz Hükümeti, Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp ve Messenger’ı ilk hedef olarak gösteriyor. Yasaklanma sebebi olarak da uyuşturucu, kadın ve silah tacirlerinin bu uygulamalar üzerinden iş yapıyor olmasını gösteriyor. Hükümetin bu kararı açıklaması üzerine sosyal medyada büyük bir tepki kampanyası başlatıldı.

Hükümetin Google, Facebook ve Apple gibi şirketleri dize getirememesinin sonucu olarak faşist bir baskı uygulayacağının habercisi olarak değerlendirilen bu yasaklama girişimi Ağustos ayında İngiltere’de yürürlüğe girebilir. Böyle bir yasaklama gerçekleşirse, bu durumun pek çok baskıcı hükümet için emsal teşkil edeceği de tartışılıyor. Google, Facebook ve Apple'ın vereceği tepki merakla bekleniyor. İngiltere Başbakanı David Cameron konuyla ilgili olarak, "İletişim herkesin okuyabildiği bir şey olmaldır, eğer herkes iletişimden faydalanamayacaksa buna biz iletişim diyemeyiz" açıklaması ise son derece talihsiz bir beyan olarak tanımlandı.

Facebook Haber Kaynağında Yakın Takip Dönemi Başlıyor

Sosyal Medya Kullanıcıları “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Tuzağına Düşüyor

Facebook Resimlerde Yüzümüzü Görmeden de Bizi Tanıyabilecek

YORUMLAR