WhatsApp Takip Edilip İzlenmekten Şimdilik Kurtuldu

WhatsApp Takip Edilip İzlenmekten Şimdilik Kurtuldu

WhatsApp, iMessage ve Snapchat İngiliz Hükümetinin radarına yakalanmış ve kapatılmak ile takip edilmek arasında sıkışıp kalmışlardı. Ancak dün çıkan bir kararla WhatsApp ve diğer uygulamalar şimdilik yakayı sıyırmış gibi görünüyorlar.

WhatsApp, Snapchat, iMessage ve Facebook Messenger Yasaklanıyor haberimizin üzerinden bir hafta geçti. İngiltere Hükümeti özellikle silah ve uyuşturucu satışı için ağırlıklı olarak kullanıldığını tespit ettiği 4 popüler hızlı mesajlaşma servisini tamamen yasaklamak üzereydi. Özellikle WhatsApp’ı dinlemek ve takip etmek için gerekli hazırlıkları yapıyordu. Ancak İngiltere Meclisi sosyal iletişim araçlarının izlenmesinin ve dinlenmesinin anayasal haklara karşı bir ihlal olacağına karar vererek bu yasaklama ve önleme kanun paketini reddetti.

İngiltere’de, Data Retention (Veri Koruma) yasası bünyesinde polisin e-posta ve toplu sosyal iletişim mecralarını çevrimiçi olarak kontrolünün mümkün olması üzerinde bir süredir tartışılıyordu. Ancak İngiliz Yüksek Mahkemesi bu kanunun uygulanmasını dün tamamen reddederek sosyal ağların izlenebiliyor olmasına geçit vermedi. Mahkeme kararı, bu kanunun tüm sosyal ağlara yayılarak son derece kısıtlayıcı ve kişisel özgürlükleri zedeleyici olabileceğine hükmetti.

WhatsApp, iMessage, Snapchat gibi iletişim ağları da geçici bir süre için kapatılma ve dinlenme tehdidini savuşturmuş oldular. Geçici diyoruz çünkü İngiliz Hükümeti, David Cameron Başbakanlığında sosyal medya üzerinde aşırı muhafazakar yaptırımlar kullanmakta diretiyor. 

Facebook Haber Kaynağında Yakın Takip Dönemi Başlıyor

Sosyal Medya Kullanıcıları “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Tuzağına Düşüyor

Facebook Resimlerde Yüzümüzü Görmeden de Bizi Tanıyabilecek

YORUMLAR