WhatsApp ve Skype Gibi İletişim Araçları da Engellendi

WhatsApp ve Skype Gibi İletişim Araçları da Engellendi

Türkiye bu sabaha belki de taraihinde gördüğü en büyük internet sansürü ile uyandı. Son olarak WhatsApp ve Skype gibi anlık mesajlaşma yazılımları da kullanılamaz halde. Sabaha karşı HDP'nin üst düzey yöneticilerine yapılan operasyona bağlı olarak ülkemizde Facebook, Twitter ve YouTube gibi popüler sosyal medya servislerine erişim engellenmişti. Bu yasaklara ek olarak günlük yazışmalarda en yaygın kullanılan mobil araçlardan olan WhatsApp'tan da yazışmaların yürütülemediği ortaya çıktı. WhatsApp ile gönderdiğiniz mesajlar alıcılarına ulaşmadığı gibi size gönderilen mesajlar da alınamıyor. Bu durum VPN gibi araçar kullanıldığında ortadan kalkmakta.

WhatsApp haricinde Microsoft'un anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü iletişim yazılım Skype üzerinden de iletişim kurulamıyor. WhatsApp'ta olduğu gibi Skype üzerinden yazışma yapılamıyor, görüntülü aramalar veya çağrılar gerçekleştirilemiyor.

Uygulanan internet yasağının daha fazla iletişim aracını kapsaması da mümkün. En yaygın olarak kullanılan iletişim araçları doğal olarak engellenildiği ilk farkedilen araçlar olmakta. Eğer bilgisayarınız üzerinde internet sansürünü aşmak isterseniz aşağıdaki yazımızda listelediğimiz çözümlerden faydalanabilirsiniz:

Engelli Sitelere Giriş Programları

Mobil cihazlarınızda WhatsApp gibi araçları kullanabilmek için ise Tunnelbear VPN servisini kullanabilirsiniz:

Facebook, Twitter ve YouTube'a Erişim Engellendi