WhatsApp Web'de Önemli Güvenlik Açığı!

WhatsApp Web'de Önemli Güvenlik Açığı!

Kısa mesaj servisini ortadan kaldıran, kullanıcıların ücretsiz olarak birbiriyle mesajlaşmalarına izin veren popüler uygulama WhatsApp’ın web sürümünde önemli bir güvenlik açığı keşfedildi. Güvenlik araştırma şirketi Check Point tarafından ortaya çıkarılan güvenlik açığı hacker’ların diledikleri dosya türünü kolaylıkla yaymalarına olanak tanıyor.

Geçtiğimiz günlerde aylık 900 milyon aktif kullanıcıya ulaşan WhatsApp, hem mobil hem de web üzerinde kullanılabiliyor. Kullanıcıların mobil cihaza bağlı kalmadan web tarayıcı üzerinden WhatsApp kişileriyle ücretsiz olarak mesajlaşmalarına, arama yapmalarına, sesli mesaj göndermelerine olanak tanıyan WhatsApp Web’de güvenlik açığı keşfedildi.

Güvenlik firması tarafından yapılan açıklamaya göre hackerlar zararlı kod içeren dosyalarını vCard'ların (kartvizitlerin) içerisinde gömüyor ve kullanıcı kendisiyle paylaşılan kartvizi açtığında istemsiz şekilde indirme gerçekleşiyor ve bu dakikadan sonra kullanıcının yapacağı bir şey kalmıyor.

Neyse ki WhatsApp, bu güvenlik açığını fark etmiş ve web sürümünü güncellemiş. Ancak bu başlı başına yeterli olmuyor; kullanıcının uygulamanın mobil sürümünü de güncellemesi gerekiyor. WhatsApp’ın iOS ve Android kullanıcıları için yayınladığı son sürümü aşağıdaki bağlantılardan indirmek mümkün:

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR