WhatsApp'da Yayılan Dolandırıcılığa Dikkat Edin

WhatsApp'da Yayılan Dolandırıcılığa Dikkat Edin

Bir süredir WhatsApp'ın sesli arama özelliğini bekleniyor. Bu uygulamanın beklenmesinden faydalanmak isteyen kötü niyetli bir uygulama türedi. 

WhatsApp kullanıcılarının 'sesli arama' özelliğinin yarattığı beklenti suiistimal ediliyor. WhatsApp uygulamanıza gelmesi muhtemel 'Hey, i am inviting you to try whatsapp calling click here to activate now' ya da 'Seni WhatsApp aramaya davet ediyorum...' benzeri bir mesaj alırsanız, bu linke tıklamadan mesajı silmenizi tavsiye ederiz. Şöyle ki, bu mesaj size bir arkadaşınızdan bile gelse güvenmeyin. Çünkü onun da kötü niyetli bir girişime maruz kaldığını bu mesajla anlayabilirsiniz.

Bu daveti takip ederseniz şu olaylar başınıza gelecek: Link'i tıkladığınızda sahte bir web sitesine aktarılacaksınız. Burada 10 aktif WhatsApp arkadaşınızı teker teker telefonlarını girerek davet etmeniz talep edilecek. Oysa tek yaptığınız bu yazılımın yayılmasına alet olmak. Davet işlemini tamamladıktan sonra internet üzerinden bir ankete katılmanız gerektiğini de göreceksiniz. Tamamen reklam amaçlı bu olayın nedeni de zaten WhatsappCalling.com isimli web sitesinin yayılarak garip reklamları telefonlara aktarmak ve böylelikle reklam gösteriminden para kzanmak.

Bütün bunları tamamlasanız da doğal olarak WhatsApp çağrıları yapamıyorsunuz. Çünkü şu anda WhatsApp böyle bir hizmet vermeye henüz başlamadı.

WhatsApp Engeline Takılmayın

Dikkat: WhatsApp Üzerinde Gözetleniyorsunuz

WhatsApp Masaüstü Uygulaması Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR