WhatsApp’ın Facebook ile Bilgilerinizi Paylaşmasını Nasıl Engellersiniz?

WhatsApp’ın Facebook ile Bilgilerinizi Paylaşmasını Nasıl Engellersiniz?

Dün yayınladığmız WhatsApp Verdiği Sözü Tutmuyor Kullanıcı Bilgilerini Facebook ile Paylaşıyor haberi oldukça ilgi gördü ve okurlarımızdan da bu durumu nasıl engelleyebileceklerine dair sorular gelmişti. İşte size WhatsApp’ın Facebook ile bilgi paylaşımının nasıl önlenebileceğine dair küçük bir ipucu.

WhatsApp dün yaptığı açıklamasında artık Facebook ile el ele verip işletmelerin kullanıcılarına mesaj atmasına izin vereceğini ima etmiş ve telefon numaralarımızı paylaşacağını söylemişti. Ancak bunu kullanıcının iznini almadan yapmayacağının da altını çizmişti. Yine de telefon numarası ve kullanım metrikleri gibi kullanıcılara ait verileri Facebook ile paylaşmaya başlayacağını duyuran WhatsApp, servisini ilk kez Facebook hesaplarıyla bağlantılı hale getirecek.

Bu durum WhatsApp’ın yeni bir kullanıcı sözleşmesi hazırlaması zorunluluğunu doğuruyor. Çünkü şirket kullanım şartları ve gizlilik sözleşmesini güncellemeden böyle bir girişimde kanunen bulunamıyor.

Bilgileri Paylaşmamak İçin Ne Yapmalısınız?

WhatsApp güncellenerek bu sözleşmeyi size sunduğunda hemen  “Kabul ediyorum” seçeneğine sakın tıklamayın.  Sözleşmenin “Devamını oku” kısmına giderek burada bulunan bir seçeneği işaretlemeniz gerekiyor. “Devamını oku” bölümünde Facebook entegrasyonuyla alakalı bilgiler veren uygulamanın bu sayfasında “WhatsApp hesap bilgilerimi Facebook ile paylaş” seçeneği işaretli olarak geliyor. Tek yapmanız gereken bu işareti kaldırmak.

Diyelim ki, anlaşmayı incelemediniz ve yukarıdaki detayı atladınız. Bu noktada bir şansınız daha var. WhatsApp farkında olmadan kabul etmek zorunda kaldığınız bu anlaşmadan vazgeçmeniz için 30 günlük bir süre tanıyor. Bunun için uygulamanın Ayarlar menüsüne gidip, “Hesap” bölümünde “Hesap bilgilerimi paylaş” isimli kutudaki işareti kaldırmanız gerekiyor.

YORUMLAR