WhatsApp'ın Geçiçi Kapanmasından Sonra Telegram Milyonlarca Yeni Üye Kazandı

WhatsApp'ın Geçiçi Kapanmasından Sonra Telegram Milyonlarca Yeni Üye Kazandı

Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan ücretsiz mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp'ın haftasonu birkaç saatliğine olsada devre dışı kalmasından sonra, bir diğer ücretsiz mesajlaşma uygulaması olan Telegram milyonlarca yeni kullanıcı kazandı.

Bildiğiniz üzere WhatsApp geçtiğimiz hafta içerisinde Facebook tarafından satın alınmıştı ve bu satın alımdan sonra manşetlerde uzun süre yer bulmuştu. Facebook satın almasıyla birlikte bir çok WhatsApp kullanıcısı WhatsApp'a reklam ekleneceğini veya diğer yollarla WhatsApp'ın işleyişinin bozulacağını düşünmüşlerdi. Tam kullanıcılar WhatsApp üzerinde hiç birşey değişiklik olmayacak diye düşünürken, uygulama haftasonunda yaklaşık 2 ile 3 arasında devre dışı olarak, kullanıcılarına hizmet veremedi. Sosyal medya platformlarında kullanıcıların büyük tepkisine neden bu devre dışı kalma olayı, kimi kullanıcıların WhatsApp'ı silmesiyle, kimilerinin ise alternatif ücretsiz mesajlaşma uygulamaları aramasıyla sonuçlandı. 2 - 3 saatlik aradan sonra tekrar hizmet vermeye başlayan WhatsApp'a bu durum biraz pahalıya mal oldu diyebilirim. Çünkü aynı türdeki rakip uygulamalardan olan Telegram, bu süre zarfında yaklaşık 4.95 milyon yeni üye kazandı. Fakat Telegram'ın da beklentilerinin dışında gerçekleşen bu olay, sunucularının çökmesine neden oldu. Twitter üzerinden kullanıcıları ile hem yaşadıkları üye gelişinin mutluluğunu hemde sunucularının şuan için yetersiz olduğunu paylaşan Telegram kısa süre içerisinde yeni sunucular ekleyerek Avrupa'daki kullanıcılarına hizmet vermeye devam etti.

48 Farklı ülke üzerinde en çok yüklenen iPhone uygulaması olmaya başaran Telegram'ın çok kısa süre içerisinde 5 milyona yakın üye kazanmasını tamamen WhatsApp sağladı diyebiliriz. Çünkü WhatsApp yıllardır ücretsiz ve reklamsız olarak hizmet veren bir mesajlaşma servisi ve Facebook'a satılması ile birlikte pek çok kullanıcı endişe duymaya başlamıştı. Yaşanan bu son devre dışı kalma olayıyla birlikte tepkili kullanıcıların bir çoğu alternatif uygulamalara yöneldi.

Facebook, WhatsApp'a reklam ekleme gibi bir planı olmadığını söylesede, kullanıcılarının bir çoğu hala bu konuda endişeli. WhatsApp'ın ilerleyen günlerde yaşayacağı gelişimi ve değişimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Telegram uygulamasını ücretsiz olarak indirmek isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

WhatsApp Alternatifi Ücretsiz Mesajlaşma Uygulamaları

YORUMLAR