Wi-Fi Kablosuz Bağlantısını Hepimiz Biliyoruz. Peki, Li-Fi'dan Haberimiz Var mı?

Wi-Fi Kablosuz Bağlantısını Hepimiz Biliyoruz. Peki, Li-Fi'dan Haberimiz Var mı?

Wi-Fi’dan çok daha hızlı bir kablosuz bağlantı yöntemi olan Li-Fi'ın testleri artık laboratuvar dışında denenmeye başlandı.

Bu süreç ne kadar hızlı gelişirse, şu anda kullandığımız internet hızlarının 100 misli fazlasını o kadar çabuk tecrübe edebileceğiz.

Li-Fi nedir ve nasıl çalışır?

Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı veri transferi yapan yeni bir teknoloji olan Li-Fi Estonya merkezli Velmenni şirketi tarafından ilk kez laboratuvar ortamı dışında denenmeye başlandı. 2011’de icat edilen Li-Fi veri aktarımı, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor. Yani radyo dalgaları yerine ışık hızını kullanıyor gibi düşünmemiz mümkün.

Li-Fi laboratuvar ortamında saniyedde 224 gigabit hıza ulaşmayı başarmıştı. Bu durum sokağa çıktığında değişecek olsa bile tecrübe edilecek olan hız son derece yksek olacak. Şöyle düşünün, bugün Türkiye'de standart bir internet bağlantısı 8 Megabit/sn civarında kullanılıyor. 1 Gigabit 1000 Mbps olarak hesaplanırsa, 224 gigabit ile internete giriş hızı muazzam bir sonuç değil mi sizce de?

Türkiye'de İnternet Fiyaskosu

İnternet Hızınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

YORUMLAR