Wikipedia 25 Milyon Dolar Bağış Topladı

Wikipedia 25 Milyon Dolar Bağış Topladı

Wikipedia’nın sahibi olan Wikimedia 9. yıllık bağış toplama kampanyalarının sona erdiğini ve tam olarak 25 milyon dolar gelir elde edildiğini açıkladı. Eğer Wikipedia’yı sık sık ziyaret ediyorsanız servisin belli dönemlerde her sayfasının altında beliren sarı bannerdan haberdarsınızdır. Kullanıcılara tamamen ücretsiz bir bilgi kaynağı sunan Wikipedia gönüllü yazarların katkıları ile oluşturulmuş durumda ancak web sitesinin aktif kalabilmesi için gereken tüm masrafları işte bu bağışlardan elde ediyor.

Yapılan açıklamalarda Wikipedia’nın reklamsız ve ücretsiz kalmasını sağlamak için bağışlara başvurulduğuna dikkat çekilirken 25 milyon doların 2011’deki 46 günlük süreye nazaran 9 günde toplanmasıyla bir rekor kırdığı da belirtiliyor.

Wikimedia Foundation yönetici direktörü Sue Gardner konu hakkında şu açıklamayı yaptı;

“Wikipedia bağış kampanyasının bu kadar başarılı olmasına minnettarım. Destekçilerimiz mükemmeller ve onlarsız tüm dünyaya ücretsiz bir içerik sunma görevimizi yerine getiremezdik. Editörlerimizin yarattıklarını okuyuculara sunmaya gayret ediyoruz ve tüm okuyucularımızı birer editör olmaları için davet ediyoruz.”

Yapılan bağışlar sunucu altyapısının sürdürülmesinde, editör sayısını arttırmak için küresel projelerin desteklenmesinde ve Wiki projelerini destekleyen yazılımın iyileştirme ve basitleştirilmesinde kullanılacak.

Samsung akıllı telefon karının büyük kısmını kaybedebilir

YORUMLAR