Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir

Wikipedia, CIA ve NSA Arasındaki Savaş İnternetin Geleceğini Değiştirebilir

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA'nın (National Security Agency) tüm interneti dinliyor olduğu gerçeği aslında bir fantezi değil. Hiç de olmadı. Eski CIA ve NSA ajanı Edward Snowden bu iddiayı çok maceralı bir şekilde doğrulamıştı.Snowden NSA ve CIA’nın ortak çalıştıklarını ifşa edip doğrulayan milyonlarca belgeyle ortaya çıktı. Belgeleri basına sızdırdı ve Rusya'ya kaçtı. Bu durumun hemen ardından ABD hükumeti durumu kabul edip özür dilemek zorunda kaldı. Ancak sular durulmadı. Bizzat ABD başkanı, NSA'nın dinleme faaliyetlerinden vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını da açıkladı. Ortalık yine karıştı.

Şimdi bu durumu insan hakları ve kişisel özgürlüklere bir saldırı olarak değerlendiren Wikipedia'nın sahibi Wikimedia vakfı, NSA'nın bu kanunsuz faaliyetlerini durdurması için dava açacak olan sekiz sivil toplum örgütüne katılarak, NSA'ya karşı davacı olmaya hazırlanıyor.

Wikimedia, NSA'nın ‘yabancı ülkelere karşı istihbarat toplama’ görevi ile, son derece şüpheli yöntemlerle bilgi topladığını iddia ediyor. NSA'nın kullandığı yöntemlerin bireylerin mahremiyet haklarını ihlal ettiğini savunan Wikimedia, ayrıca, yabancı ülkelere karşı istihbarat toplama ifadesinin çok geniş bir kavram olduğunu ve NSA'nın bu ifadeye dayanarak tüm faaliyetlerine yasal zemin hazırladığını da savunuyor.

Aslında internetin özgür olmadığını ifşa etmesiyle aslında bütün mücadeleyi Edward Snowden başlattı. Sivil toplum kuruluşları onun izini takip ediyor ve ABD hükümetinin baskıcı kontrol politikasının bedelini ödemesini istiyorlar.

Gözler şimdi Wikimedia ve ortaklarında. Sivil toplum kuruluşları ve Wikimedia dünyanın en dişli istihbarat örgütlerinden olan NSA'ya ve CIA'ye karşı savaşında başarılı olabilecek mi? Nefesler tutuldu sonuç bekleniyor. 

Google ve Tüm Servisleri Çöktü

YORUMLAR