Wikipedia Erişim Engeline Karşı Harekete Geçti

Wikipedia Erişim Engeline Karşı Harekete Geçti

Wikipedia, geçtiğimiz günlerde Türkiye'de erişim engeli ile karşılaşmasının ardından harekete geçti ve bir avukat aracılığıyla engele karşı dava açtı. İnternet sitesi, yaşadıkları engele karşı YouTube ve Google kararlarını örnek gösterdi. 

Birkaç gün önce BTK sürpriz bir karar alarak, internetin en çok kullanılan bilgi kaynaklarından Wikipedia'ya topyekün bir engel kararı almıştı. Engelin gerekçesi olarak da bazı sayfaların silinmesinin ya da değiştirilmesinin istenmesine rağmen Wikipedia'nın buna kayıtsız kalması olarak gösterilmişti. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir panele katılması için Türkiye'ye davet ettikleri Wikipedia kurucus Jimmy Wales'a yaptıkları daveti geri çektiklerini açıklamıştı. 

Tüm bu yaşananların ardından harekete geçen Wikimedia Vakfı, Türkiye'de anlaştıkları avukat Gönenç Gürkaynak aracılığıyla Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesine itiraz etti. Başvuru dilekçesinde, 5651 sayılı yasa ile sadece suç sayılan içeriğin bulunduğu sayfanın engellenmesi gibi bir uygulamanın yapılabileceğini; ancak kurumun toptan bir kapatma kararı aldığı belirtildi ve buna itiraz edildi. Dar kapsamlı uygulamaya daha önce Google ve YouTube için alınan kararlar da örnek gösterildi. Vakfın yaptığı resmi açıklama ise şöyle oldu:

"Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Dünya genelindeki gönüllü editör topluluğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz. Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz. Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz."

İBB, Wikipedia Kurucusu Wales'e Davetini Geri Çekti

Son Dakika: Wikipedia Türkiye'de Yasaklandı