Wikipedia, Türkiye'ye Özel Video Yayınladı

Wikipedia Türkiye video

Uzun süredir Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapalı olan açık ansiklopedi Wikipedia, Türkiye’ye özel video yayınladı.

Türkiye’yi özledik temasıyla hazırlanan videoda, yasağın kalkması ve Türk kullanıcıların siteye geri dönmeleri istendi.

Türkiye’ye dair yanlış bilgiler içerdiği gerekçesiyle erişim engeliyle karşılaşan Wikipedia’ya uzun süredir erişilemiyordu. Kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından yönetilen ve kullanıcıların bilgiye kolay şekilde erişebilmesi için reklam dahi almayan Wikipedia, ziyaretçilerinin destekleriyle yayın hayatına devam ediyordu. Nisan 2017’de Türkiye’yi DAEŞ ile aynı zeminde gösteren içerikleri barındırması, Türkiye’de bir temsilcilik açmaması ve Türkiye’deki yasalara uygun hareket etmemesi sebebiyle erişim engeli konulan Wikipedia, iki ay kadar önce resmi sosyal medya hesapları üzerinden “Türkiye’yi özledik” mesajı göndermişti.

Kampanyayı genişletme kararı alan Wikipedia, Türkiye’yi özledik mesajını videoya dönüştürdü. Başta Anıtkabir olmak üzere Türkiye’nin önemli yerlerine dair görüntülerin kullanılarak hazırlanan videoda, “Türkiye olmadan dünya kaybeder” ifadeleri kullanıldı. Farklı dillerle “Türkiye’yi özledik” diyen insanların bulunduğu Wikipedia videosunun yayınlanmasının ardından internet sitesinin resmi Twitter adresi üzerinden “Türkiye halkı ile dayanışmamız sürecek” mesajı verildi.