Wikipedia Yasağı Kalkıyor mu? Wikipedia'dan Çok Önemli Açıklama

Wikipedia Yasağı Kalkıyor mu? Wikipedia'dan Çok Önemli Açıklama

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia, 8 aydan uzun bir süredir Türkiye'de erişime kapalı durumda. Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı’nın genel müdürü Katherine Maher, erişim engeline neden olan içeriklerin kaldırılmasına rağmen, yasağın hala devam ettiğini söyledi.

Wikipedia Neden Yasaklandı?

Wikipedia’ya Türkiye’de erişim, ‘Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi’ (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve ‘Devlet destekli terörizm’ (State-sponsored terrorism) başlığında yazılan maddelerde bazı ifadelerin yer alması ve Türkiye'nin teröre destek veren ülkelerden bir tanesi olarak gösterilmesi nedeniyle 29 Nisan 2017 tarihinde engellenmişti.

Wikipedia'dan Önemli Açıklama

Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı’nın genel müdürü Katherine Maher, konuyla ilgili Habertürk gazetesine çok önemli açıklamalarda bulundu. Erişim engeline neden olan içerikleri kaldırdıklarını ancak buna rağmen yasağın hala devam ettiğini söyleyen Maher, "Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hala neden devam ettiğinden emin değiliz” dedi.

Maher, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), tartışmalı içerik ile ilgili başvurusunu, Wikipedia bünyesindeki Gönüllüler Destek Hattı’na yaptığını ancak gereken detayların tam olarak paylaşılmadığını ifade etti. Erişim yasağı sürecinden bahseden Maher, "Bildirim vakfa cuma günü öğleden sonra ulaşmıştı. Biz cevap bile veremeden, ertesi gün site engellenmişti. Bu tamamen sürpriz oldu. Bildirimde, İngilizce Wikipedia’da yayımlanan iki makalenin kaldırılması istendi fakat kaldırma talebi için herhangi bir neden gösterilmedi" dedi.

Wikipedia'dan Çok Önemli Açıklama

Bu gibi durumlarda editör topluluğunun bilgilendirildiğini ve sorunlu içeriğin yalnızca kıdemli yazarlar tarafından değiştirilebileceğini ifade eden Maher, sözlerine şöyle devam etti: "İçeriği, sadece uzun süredir sitemizde yazarlık yapan ve yazılarında güvenilirliğini ispatlamış kıdemli yazarlarımızdan oluşan editör topluluğu değiştirebilir. Makaledeki bilgi doğrulanabilir ve güvenilir kaynaklardan alınmış mı? Makale objektif bir dille mi yazılmış ve gereken kaynaklara atıf yapılmış mı? Bu hususlara bakılır. Biz, sitedeki bir bilgiyi, sırf beğenilmediği veya bir hususta olumsuz görüşler içerdiği için kaldırmayız. Çünkü sansüre karşıyız” 

Wikipedia'nın açıklamasına henüz Türk yetkililerden cevap gelmediğini belirtelim. Konuyla ilgili herhangi bir gelişme yaşandığı takdirde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR