Winamp Kullanıcılara Veda Ediyor!

Uzun yıllardır kullanıcılara hizmet veren MP3 çalma programı Winamp sonlandırılacak. Winamp'ın en güncel versiyonunu sunucularımız üzerinden indirmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Winamp Kullanıcılara Veda Ediyor!

MP3 formatının ilk çıktığı zamanlardan itibaren hayatımızda olan ve 15 yılı aşkın süredir hizmet veren popüler medya oynatıcı Winamp maalesef hizmet vermeyi sonlandırıyor. MP3 oynatma programı denildiğinde akla ilk gelen isim olan ve bu alanda benzerlerinin her zaman bir adım önünde olan Winamp'ın kullanıcılara veda ediyor oluşu üzücü bir durum. AOL tarafından Winamp'ın resmi internet sitesi winamp.com'da yapılan duyuruda Winamp'ın resmi internet sitesinin ve indirilebilir medya oynatıcının 20 Aralık 2013 tarihinden itibaren kaldırılacağı belirtiliyor. AOL kullanıcıları Winamp'ın sitesinin ve indirme hizmetinin kapatılmadan önce medya oynatıcının son sürümünü indirmeye davet ediyor ve kullanıcılara uzun süredir verdikleri destek için teşekkür ediyor.

Görüldüğü gibi duyuru metninde Winamp'ın kaldırılma sebebi ile ilgili bir bilgi verilmemiş durumda. Fakat ortaya atılan bazı görüşlere göre Winamp'ın AOL tarafından satın alınmasının ardından ortaya çıkan kötü yönetimin bu kararın sebebi olduğu söyleniyor.

Asıl olarak Justin Frankel ve Dmitry Boldyrev tarafından geliştirilmiş olan Winamp 1999 yılının Haziran ayında AOL tarafından 80 milyon dolara satın alınmıştı. Tam bir sene sonra ise Winamp rekor kırarak 25 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmıştı. Fakat bu tarihten itibaren Winamp sürekli bir düşüşe geçmişti.

Son birkaç yılda Winamp'ın farklı versiyonları piyasaya sürülmüştü. Winamp'ın Android uygulaması bu versiyonlar arasında en başarılıları olurken programın Mac sürümü de yayınlanmıştı. Fakat masaüstü versiyonları alternatif medya oynatıcıların yaygınlaşması nedeniyle gittikçe azalan bir kullanıcı sayısına sahip olmaya başlamıştı.

Sonuç olarak AOL Winamp'ı sonlandırmaya karar vermiş. Eğer Winamp'ı resmi kapanış tarihinden sonra da kullanmak isterseniz sunucularımızda depoladığımız Winamp kurulum dosyalarını kullanabilirsiniz. Winamp'ın sunucularımızda yer alan en güncel sürümünü indirmek için:

Nokia Müzik, iOS, Android ve Masaüstüne Geliyor

YORUMLAR