Windows 10 Açılışta Başka İşletim Sistemlerine İzin Vermeyebilir

Windows 10 Açılışta Başka İşletim Sistemlerine İzin Vermeyebilir

Windows 10 UEFI ön yükleme protokolünü tamamen değiştiriyor. Güvenli ön yüklemenin zorunlu kılınıyor olması Linux ve benzeri başka işletim sistemlerinin bilgisayarlarda kullanımını engelleyebilir

Çin’de yapılan WinHEC konferansında Windows 10’un güvenli ön yükleme protokolü açıklandı. Yeni Windows 10, UEFI güvenli ön yükleme protokolünü zorunlu kılacak gibi görünüyor. Bu sistemin bir ya da birden çok işletim sisteminin PC’lerde yüklenebiliyor olmasını engelleyeceği düşünülüyor.

Bilindiği gibi UEFI bilgisayarların açılışta çalıştırdığı BIOS sisteminin yerine geçen bir sistem ve ana sistem işletim sitemini bularak çalıştırılmasını sağlıyor. UEFI ile BIOS’un yer değiştirilmesindeki amaç adres sınırlamalarını kontrol altına alabilmekle ilgili.

Microsoft aslında Windows 7 sürümleriyle UEFI kullanmaya başlamıştı. Sisteme getirdiği faydalar şöyle sıralanabilir.

-Başlangıç veya başlatma öncesi işlemini bootkit saldırılarına karşı korumaya yardımcı olarak daha iyi güvenlik sağlamak.

-Daha hızlı başlangıç süresi ve hazırda beklemenin ardından daha çabuk işlem sürdürme yeteneği.

-2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücülere destek vermek.

-Sistemin başlangıç süresince 17,2 milyar gigabayttan daha fazla adreslemeye kullandığı modern 64 bit cihaz sürücülerine destek olmak.

-BIOS'u UEFI donanımıyla kullanma özelliği.

Windows 10 güvenli ön yükleme bu faydaları devam ettirirken başka işletim sitemlerini görmezden gelebilecek. Bu da uygulama geliştiriciler için hiç iyi bir durum değil. Çünkü Linux ve benzeri ikincil işletim sistemlerine ulaşamayacaklar. 

Windows 10 Teknik Önizleme 10041 Sürümü Yayınlandı

Google Chrome'un JavaScript Yükleme Süresi Hızlandırıldı

Windows 10'un Yeni Özelliği Yüzümüzü Güldürecek


YORUMLAR