Windows 10 Biyometrik Güvenlik Sistemleri Kullanacak

Windows 10 Biyometrik Güvenlik Sistemleri Kullanacak

Microsoft FIDO adı verilen (Fast Identification Online) bir güvenlik sisteminin Windows 10 ile beraber hayata geçeceğini açıkladı. Bu sistem çeşitli 'biyometrik' kontrol protokolleri uygulayarak sistemlerin güvenliğini sağlayacak. 

Biyometrik güvenlik sistemleri, kullanıcıların fiziksel ya da davranışsal farklarını ölçümleyerek veritabanlarında var olan kayıtlarla karşılaştırıp tanımlama işlemi yapan otomatik bir sistemlere verilen isim.

Daha detaylandırmak gerekirse; personel kimlik kartları, manyetik kartlar, anahtarlar veya şifrelerin kullanımı yerine bu yöntem kullanılıyor. Örneğin; kullanıcının parmak izlerini, yüzünü, göz bebeğini, avuç içi izlerini, imzasını, DNA ve retinasını veri tabanlarında saklayarak güvenli geçişlere izin veriyor.

FIDO'da Windows 10 ile beraber hayata geçeceği zaman sistemler kullanıcılarının fiziksel verilerini kullanıcı adı ve şifre yerine kullanabilecek. Böylelikle yüz tanıma, parmak izi tarama, retina taraması gibi yöntemlerle açılan PC devri Windows 10 ile daha da yayılacak ve zamanla güvenlik için bir zorunluluk olacak. FIDO sadece bilgisayarınızı açtığınızda çalışacak sonra kapanacak bir sistem olarak tasarlanmıyor. Sistem kullanıcı bilgisayarın baında olduğu sürece her hareketi kontrol ederek kullanıcının bilgisayarı açtıktan sonra değişip değişmediğinden de emin olmayı hedefliyor. 

Telefonlar İçin Windows 10Teknik Önizlemesi

Windows 10 Teknik Önizleme Ekran Görüntüleri

Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü Nasıl Güncellenir?

YORUMLAR