Windows 10 Çin Hükümeti İçin Özel Olarak Modifiye Edildi

Windows 10 Çin Hükümeti İçin Özel Olarak Modifiye Edildi

Başarılı bir işletim sistemi olarak göz dolduran Windows 10, Çin’de de varlık gösterebilmek için Çin Hükümetinin istekleri doğrultusunda yeniden kurgulandı.

İnternet kuralları ve işletim sistemleri hakkında oldukça katı kuralları olan Çin hükümeti, Microsoft’a neredeyse yeniden bir Windows 10 kurgulattı. Pazar payının artması ve işletim sisteminin hızlı yayılmasını hedef alan Microsoft’ta doğal olarak bu kurguları işletim sistemine entegre etmekte bir beis görmedi. Sonuç olarak Windows 10 Çin pazarına girmek için hükümetin talepleri doğrultusunda “yenilendi”.

Çin savunma ve içişleri bakanlığının tavsiyeleri doğrultusunda yenilenen Windows 10, Çin hükümetinin ülkede kullandığı özel işletim sisteminin yanın da ülkede kullanılabilecek bir alt yapıya yerleştirildi. Microsoft bu ülkede yaratabilmesi mümkün olan işletim sistemi dağılımıyla dünya üzerinde Windows 10 kullanımını daha da artırarak zaten lider olduğu bu alanda kendini garantiye almış olacak. Diğer yandan Çin’e özel Windows 10 ülkede korsan Windows kullanımını daha minimum seviyelere indirebilecek. 

YORUMLAR