Windows 10'da Android Uygulamaları Kullanmak Mümkün Olacak

Microsoft Windows10 Uygulama Yansıtma Özelliği

Microsoft, bugün New York City’de düzenlediği Microsoft’s Surface etkinliğinde Surface isimli bilgisayarlarının yeni modellerini tanıttı. Bu tanıtımın yanı sıra şirket, Windows 10’a sahip tüm bilgisayarlara getirilecek olan yeni bir özellikten de kısaca bahsetti.

Windows 10 app mirroring (Windows 10 uygulama yansıtma) olarak adlandırılan yeni Microsoft hizmetiyle, Android telefonunuzun tüm özelliklerini bilgisayarınıza yansıtarak telefonunuzu bilgisayarınız üzerinden kullanabileceksiniz. Yeni hizmet ile telefon ekranı Windows 10 kurulu dizüstü ya da masaüstü bilgisayarda görüntülenebilecek. Bu sayede mouse, klavye ya da dokunmatik ekran kullanılarak Android bir cihaz kontrol edilebilecek. Bu da demek oluyor ki telefonunuzdaki uygulamalara, mesajlara, oyunlara ve daha fazlasına bilgisayarınız üzerinden erişebileceksiniz.

Microsoft, Windows 10 uygulama yansıtma özelliğinin, 10 Ekim’de gelecek olan güncellemeyle birlikte tüm Windows 10 kurulu bilgisayarlarda aktif hale geleceğini söyledi. Microsoft, bu yeni hizmetiyle ilgili olarak etkinlikte kapsamlı bir tanıtım yapmasa da Surface cihazına yansıttığı Snapchat uygulamasını kullanan bir kişiyi örnek olarak gösterdi.

Microsoft’un bu hizmeti Windows 10 için yeni bir özellik olsa da Android telefonların bilgisayarlar üzerinden kullanılması yeni bir fikir değil. Günümüzde bu özelliği sağlayan çeşitli uygulamalar bulunuyor. Yine de böyle bir özelliğin Windows içerisinde sunulacak olması sevindirici bir durum.

Aslında Microsoft, Windows üzerinde bir Android özelliğine ilk kez yer vermiyor. Microsoft kısa süre önce de telefon mesajlarının bilgisayar üzerinden gönderilmesine imkan veren Your Phone (Senin Telefonun) isimli servisini hizmete sunmuştu.