Windows 10 For Phones'un İlk Teknik Önizleme Sürümü Yayınlandı

Windows 10 For Phones'un İlk Teknik Önizleme Sürümü Yayınlandı

 

Geçtiğimiz günlerde haberlerini yaptığımız Windows 10 Phone işletim sistemi, nihayet ilk teknik önizleme sürümü olarak Microsoft tarafından yayınlandı. Cep telefonları için üretilen Windows 10 hakkında ilk izlenimleri yaratacak olan sürümü uyumlu telefona sahip herkes yükleyebiliyor.

 
Windows 10 işletim sistemindeki gibi, Windows Insider Programı kapsamında dağıtılan Windows 10 Phone, bu teknik önizleme sürümüyle bazı özelliklerini de hayata geçiriyor. Örneğin kullanıcılar istediği resmi başlangıç ekranını tamamen kaplayacak şekilde ayarlayabiliyor. Word gibi ofis yazılımlarının bulunduğu bu sürümde, konuşulanları birebir yazıya döken bir de yardımcı bulunuyor. Windows 10 sunumları sırasında adı sıkça geçen ve mobil ve masaüstü işletim sistemine derinlemesine entegre edilecek bulut servisi OneDrive da Window 10 Phone'da bulunuyor. 

 
Windows 10'un telefonlar için çıkarılan bu ilk teknik deneme sürümünde ne yazıkki yeni Office, e-posta ve takvim uygulamaları bulunmuyor ve sonraki sürümlerde gelecekler. Cortana adlı dijital asistan ise sadece İngilizceyi ve Amerika'da destekleniyor. Windows 10 Phone'u denemek için Lumia 630, 635, 636, 638, 730 ve 830 sahibi olmanız yeterli. HTC One M8 ve Lumia 930 gibi üst seviye Windows telefonlar şimdilik desteklenmiyor.

Telefonlar için Windows 10 Technical Preview’ı indirmeden önce Windows Insider Programı'na kaydolmanız gerekiyor. Telefonunuz desteklenen modeller arasında ise Windows Insider uygulamasını Windows Phone telefonunuza aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz indiriyorsunuz. Uygulamadaki yönergeleri takip ederek Technical Preview sürümünü yükleyebilirsiniz. Unutmadan güncelleme sırasında telefonunuz birkaç kez kendisini yeniden başlatacaktır. Bu yüzden güncellemeyi uygulamadan önce telefonunuzun şarjı azsa şarja takmanızı öneririz.

YORUMLAR