Windows 10 Internet Explorer'a Nasıl Kıyacak?

Windows 10 Internet Explorer'a Nasıl Kıyacak?

Sene başından itibaren Windows 10 ve beraberinde gelecek olan Spartan Browser konuşuluyor. Microsoft yavaş yavaş Internet Explorer’dan vazgeçtiğinin sinyallerini veriyordu. Project Spartan’ın gelmiş geçmiş en güçlü tarayıcı olacağı inancı internet gezginlerinin bu tarayıcıyı merakla beklemesine yol açıyor. Doğal olarak beklentiler yükseliyor. Spartan aslında projenin adı, tarayıcıya henüz gerçek bir isim verilmedi. Microsoft’un Pazarlama departmanı Müdürü Chris Capossela Windows 10 ile beraber gelecek olan tarayıcıya etkili bir isim vereceklerini açıkladı. Aslında Spartan fena sayılmazdı ama Microsoft ürünlerinin piyasa isimleriyle kod adları genellikle değişik olabiliyor. Bunu bazı Windows ürünlerinden de biliyoruz. Longhorn ve Whistler gibi isimlerde eski Windows sürümlerinden Vista ve XP’nin kod adlarıydı.

Internet Explorer, Windows 10 içinde kendini gösterse de Windows 10 için hazırlanan Spartan esas tarayıcı olacak. Microsoft Internet Explorer’ın yaşadığı sıkıntıları yıllar boyunca bir türlü giderememiş, ne yaptıysa tarayıcının gün yüzü görmesini sağlayamamıştı. Özellikle IE 6 sonrası tarayıcı ile ilgili büyük bir alay ve karalama kampanyasının bir türlü ağırlığını üzerinden de atamamıştı.

Windows 10 artık bu imajı tamamen kökünden temizleyerek yepyeni bir taraycıyla internet denizlerine yelken açacak. Project Spartn’ın adının ne olacağı henüz belli olmasa da Windows Teknik Ön İzleme güncellemelerinde çok yakında kullanıcılarla buluşacağı da gelen haberler arasında.

Microsoft'un Yeni Tarayıcısı Spartan Bir Sonraki Windows 10 Önizlemesi ile Geliyor

Spartan'a Entegre Edilen Cortana, Açığa Çıkan Yeni Videoda Göründü

İnternetin İlk Göz Ağrısı '.com' Uzantısı 30 Yaşına Bastı

Türkiye Mobil İnternet Raporu Açıklandı

YORUMLAR