Windows 10 Kullanıcı Etkinlik Kayıtları Her Halükarda Microsoft'a Gönderiliyormuş

Microsoft Windows 10 Kullanıcı Verileri 1

Windows 10 gizlilik ayarları beklendiği şekilde çalışmıyor olabilir! MSPoweruser adlı web sitesine göre birkaç Reddit kullanıcısı, Windows 10’da kullanıcı etkinlik kayıtlarının Microsoft’a gönderilmesiyle ilgili seçenek kapalı olsa bile kayıtların Microsoft’a gönderildiğini keşfetti.

Windows 10 kullanıcıları, sırasıyla Ayarlar ve Gizlilik menülerine girerek kullanıcı etkinlik kayıtlarına ulaşabilirler. Aslında kullanıcıların burada, Etkinlik Geçmişi menüsünde, "Windows’un bu bilgisayardaki etkinliklerimi bulutla senkronize etmesine izin ver" seçeneğinin önündeki onay işaretini kaldırarak ya da "Etkinlik geçmişini temizle" seçeneğini seçerek etkinlik geçmişlerinin Microsoft’a gönderilmesini önleyebiliyor olmaları gerekiyor. Fakat bazı Windows 10 kullanıcılarının farkettiği üzere, bu seçeneklerin seçilmesi ya da seçilmemesi verilerinizin paylaşılmayacağını garanti etmiyor. Çünkü Microsoft hesabınıza giriş yaptığınızda, özellikle de Gizlilik panonuzu görüntülediğinizde Microsoft bu verilere erişebiliyor.

Ayrıca BetaNews adlı web sitesinin açıklamalarına göre, veriler sadece 'etkinlik geçmişi' verileri olarak kabul edilmiyor. Kullanıcı etkinlik geçmişini içerse de içermese de Windows 10 bu verileri hata bulma amacıyla kullanılan tanılama verileri olarak kabul ediyor. Bu da demek oluyor ki, eğer kullanıcılar ne kadar ya da ne çeşit verilerin Microsoft ile paylaşıldığını belirlemek istiyorsa daha başka ayarlar kümesine erişmek zorunda. Bunun yerine kullanıcıların Ayarlar menüsündeki Gizlilik seçeneğine gitmesi ve orada "Diagnostics and feedback (Tanılama verileri ve geri besleme)" seçeneğini seçmesi gerekecek. Windows 10 kullanıcıları bu menü içerisinde, sadece PC’lerinin kapasite, performans gibi ayarlarıyla ilgili tanılama verilerinin paylaşılmasına izin veren "Basic (Basit)" seçeneğini seçebilirler.

Microsoft Windows 10 Kullanıcı Verileri 2

Görünüşe göre eğer bu seçenek seçili değilse, PC’niz kullanıcı etkinlik geçmişini de içeren "Full (Tam)" seçeneğini varsayılan seçenek olarak kabul ediyor. Microsoft’un gizlilik ayarları ve panosunun kullanıcı verilerini nasıl yönettiği ve yayınladığı konusunda yeterince açık olmayışı, kullanıcılarında şüphe uyandıran tartışmalı bir durum. Eğer bu haberler ortaya çıkmasaydı, sadece Windows 10 Gizlilik Menüsü’nden haberdar olan kullanıcıların birçoğu "Basic (Basit)" tanılama verileri seçeneğinin olduğunu bilmeyecekti.

Bu durum, Microsoft gibi şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl topladığı ve yönettiği konusunda kullanıcılara açık bir şekilde bilgi vermesini gerektiren yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kılavuzları ışığında oldukça önemlidir. Ayrıca bu yönetmelikte hizmet sağlayıcıların kullanıcılara, verilerinin toplanmasını engelleyebilecekleri bir seçenek sunması yönünde bir zorunluluk da bulunuyor.