Windows 10, Masaüstünde Yüzde 5'i Aştı

Windows 10, Masaüstünde Yüzde 5'i Aştı

Temmuz ayının son günlerinde tanıştığımız Windows 10'un masaüstü bilgisayarlar üzerinde ne kadar kullanıldığı bir kez daha açıklandı. Önceki Windows sürümlerine göre hızlı bir gelişim süreci geçiren Windows 10, şimdiden masaüstü bilgisayarlarda yüzde 5.21'lik kullanıma sahip oldu.

NetMarketShare'in paylaştığı verilere göre Windows 10, masaüstü PC'lerde yüzde 5.21'lik kullanım oranına erişti. Kısa süre içerisinde bu rakama ulaşılması ise Microsoft'un Windows 10 ile birlikte iyi işler yaptığının göstergesi. Sadece Windows 10 değil, aynı zamanda diğer işletim sistemi ve sürümlerinin de masaüstü bilgisayar kullanım oranlarını sunan çalışmanın grafiğini aşağıda görebilirsiniz.

Geçtiğimiz Ağustos ayı içerisinde yüzde 2.47'lik kullanım oranına erişen Windows 10 için bu hızlı yükseliş oldukça iyi. Fakat masaüstü piyasasında yüzde 57.67'lik kullanım oranına sahip olan Windows 7 hala domine etmeye devam ediyor. Windows 7'yi ise yüzde 12.14'lük oranla Windows XP izliyor. Hemen arkasında yüzde 11.39'luk orana sahip olan Windows 8.1 var ve bundan sonra araya Windows 10 giriyor.

Toplamda 75 milyon indirilme sayısını aşan Windows 10'un bu indirilme sayısının 53 milyonu geçtiğimiz aya ait. Windows 10'un bu başarısının en büyük sebeplerinden birisi olarak Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları ücretsiz yükseltme seçeneği sahip olması görülüyor. Bunun dışında daha geleneksel bir Windows çizgisine sahip olan Windows 10, bu hızla yükselişe devam ederse kısa süre içerisinde Windows 8.1 ve XP'yi geride bırakacak gibi duruyor.

Windows 10 hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Windows 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

YORUMLAR