Windows 10 Mobile 10136 Sürümünde Final Esintileri

Windows 10 Mobile 10136 Sürümünde Final Esintileri

Microsoft’un sesli asistan Cortana, klasik başlat menüsü, güvenli oturum açma sistemi Windows Hello ve daha pek çok yeniliği beraberinde getireceği işletim sistemi Windows 10 hem masaüstü hem de mobil tarafta sürekli güncelleme alıyor. Insider programına katılan kullanıcılar da yeni işletim sisteminin getirdiklerini herkesten önce deneme şansı buluyor. Siz de bu kullanıcılar arasıdaysanız ve de Windows Phone kullanıcısı iseniz yapı 10136’yı indirip denemenizi kesinlikle öneririz. Zira bu sürüm finale oldukça yakın gibi duruyor.

Microsoft’un tüm platformlar için tek bir işletim sistemi olarak tanıttığı Windows 10 ilk yayınlandığı günden bugüne hem mobil hem de masaüstü tarafta büyük gelişme gösterdi. Daha da hem arayüz hem de kullanılabilirlik yönünden iyileştirilmeye devam ediliyor. En güzeli de Insider programına dahil olarak Windows 10’un geliştirilmesine katkıda bulunabiliyorsunuz. Son güncelleme haberi Windows 10 mobil kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Windows 10 mobil tarafta an itibarıyla 10136 yapı sürümüne ulaşmış durumda. Kullanıcı arayüzünde ve Cortana’da çok sayıda iyileştirmenin yapıldığı yeni sürümü denemek istiyorsanız önizleme yapı kurulumunu fast ring yani hızlı olarak seçmeniz gerekiyor. Peki Microsoft çalışanı Gabriel Aul’dun da final sürümüne oldukça yaklaştıklarını belirttiği 10136 sürümü ne yenilikler içeriyor.

  • Kullanıcı Deneyimi: Windows 10 10136’da gerek başlangıç ekranınızda gerekse de kilit ekranınızda fark edebileceğiniz çok sayıda değişiklik var. Yazı tipleri, simgeler, kutucukların düzeni değiştirilmiş ve PIN kodu girme ekranı saydam hale getirilmiş ve kaydırma hareketi yaptığınızda artık kilit ekranı resminizi görüyorsunuz. Özetle daha önceki sürüm 10080’de gördüğünüz arayüzü unutun.
  • Cortana'da İyileştirmeler: Windows 10 denilince akla gelen ilk isimlerden sesli – akıllı asistan Cortana’da da iyileştirmeler yapılmış ve final sürümüne oldukça yaklaştığı belirtiliyor. Geribildirimler doğrultusunda güncellenen Cortana siyah tema renklerine kavuşmuş ve işletim sisteminin bir parçası olarak duruyor. Bunun yanında artık e-postalarımızla daha entegre olarak hayatımızı kolaylaştıracak seçenekler sunan daha akıllı bir Cortana karşımızda.
  • Fotoğraflar ve Kamera İyileştirmeleri: Yeni fotoğraflar uygulamasına ay bazında görüntüleme seçeneği eklenmiş. Daha önce çekildiğiniz fotoğrafa daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraflarınıza çift dokunarak yakınlaştırma yapmanız artık mümkün. Performans ve güvenilirlik iyileştirmeleriyle gelen fotoğraflar uygulaması Lumia kullanıcılarına özel seçenekler de sunuyor. Lumia kamera uygulaması yeni Windows 10 kamera uygulamasıyla aynı gözükse de Lumia cihazlara ek özellikler sunuyor.
  • Tek Elle Kullanım: Eğer 5 inç ve üzeri Windows Phone cihaza sahipseniz artık cihazınızı tek elle kullanmanız daha kolay. Başlat butonuna basılı tuttuğunuz vakit başlangıç ekranınızdaki uygulamalar aşağı çekiliyor ve ekranın en üstündeki uygulamaya dahi rahatlıkla erişebiliyorsunuz. iPhone’da olan bir özellik Windows Phone’a da eklenmiş diyebiliriz.

Windows 10'un Bilinmeyen Gizli Bir Özelliği Daha Ortaya Çıktı

YORUMLAR