Windows 10 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Microsoft dün düzenlediği bir etkinlikle yeni Windows işletim sistemi olacak olan Windows 10'u resmi olarak tanıtmıştı. Windows 9 beklenirken Microsoft'un Windows 10 adını tercih etmesi biraz ilginç karşılansa da Windows 10'un özellikleri bu tip garip bir tepki doğurmamıştı. Windows 8'in kullanışlı özelliklerini Windows 7'nin sevilen klasik özellikleri ile birleştiren Windows 10 kullanıcıların taleplerine daha çok kulak veren bir işletim sistemi olacak gibi görünüyor.

Microsoft, Windows 10'u resmi olarak duyurduğu etkinlikte yeni işletim sisteminin bir önizleme sürümünün de 1 Ekim 2014 tarihinde yayınlanacağını duyurdu. Peki Windows 10'u ve Windows 10 Önizleme Sürümü'nü bilgisayarlarımızda çalıştırabilecek miyiz? İşte bu sorunun cevabını Microsoft iletişim müdürü Frank Shaw attığı bir Tweet ile verdi. Frank Shaw'ın paylaştığı bilgiye göre Windows 10 sistem gereksinimleri Windows 8 ile aynı olacakmış. Windows 8 sistem gereksinimleri şu şekildeydi: 

  • 1 GHZ PAE, NX ve SSE2 destekli işlemci
  • 32 Bit için 1 GB, 64 Bit için 2 GB RAM
  • 32 Bit için 16 GB boş depolama alanı, 64 Bit için 20 GB boş depolama alanı
  • WDDM sürücülerine sahip DirectX 9 destekli ekran kartı

Sistem gereksinimlerine bakıldığında bu gereksinimlerin oldukça düşük tutulduğu görülebiliyor. Böylece birçok farklı cihaz Windows 10'un kullanışlı özelliklerinden faydalanabilecek.

Windows 10 Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

Windows 10 Teknik Önizleme Sürümü'nü bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz:

YORUMLAR