Windows 10 Sonunda Windows 7'den Daha Popüler Oldu

Windows 10, Windows 7'den daha popüler oldu

Microsoft'un Windows 7 işletim sistemi geçtiğimiz yıllarda en çok kullanılan masaüstü işletim sistemiydi. 2018 yılını tamamladığımızda ise Windows 7 liderliğini Windows 10 işletim sistemine bıraktı.

Masaüstü işletim sistemi kullanımına bakıldığında %39,22 kullanım oranıyla Windows 10, Aralık ayının lideri oldu. Windows 7 ise %36,9 kullanım oranıyla Windows 10'un gerisinde kaldı. Windows 7 işletim sistemi 2009 yılında yayınlanmıştı. İlk yayınlandığı tarihten itibaren neredeyse 10 yıl geçmesine rağmen hala çok fazla kullanılıyor olması gerçekten şaşırtıcı bir durum.

Windows 10 işletim sistemi bildiğiniz üzere Microsoft firmasının en güncel işletim sistemi. Windows 10 ilk yayınlandığında, 3 yıl içerisinde 1 milyon cihazda kullanılacağı öngörülmüştü. Şu anda ise Windows 10 kullanan 700 milyondan fazla cihaz bulunuyor. Bu cihazlar sadece bilgisayar ile sınırlı değil; tabletler, telefonlar hatta Xbox One oyun konsolu da Windows 10 ile çalışıyor.

Windows 10'un bu başarısında maalesef Windows 10 mobil işletim sisteminin fazla bir katkısı olmadı. Beklenilenin aksine Windows Mobil işletim sistemi pek beğenilmedi.

Sizin işletim sistemi tercihiniz hangisi? Yorumlarda görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!