Windows 10 Telefon Sürümünün Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Microsoft, geçtiğimiz günlerden düzenlenen WinHEC etkinliğinde Windows 10 işletim sisteminin mobil sürümü için gerekli olacak donanımları açıkladı. Detaylarda yapılan karşılaştırmalar sonucu Windows Phone 8 ile hemen hemen aynı kaynak tüketimi gerektirec

Windows 10 Telefon Sürümünün Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Microsoft, geçtiğimiz günlerden düzenlenen WinHEC etkinliğinde Windows 10 işletim sisteminin mobil sürümü için gerekli olacak donanımları açıkladı. Detaylarda yapılan karşılaştırmalar sonucu Windows Phone 8 ile hemen hemen aynı kaynak tüketimi gerektirecek olan yeni işletim sistemi minimum 512 MB RAM talep ediyor. 4 GB boş alana ihtiyaç duyan Windows 10, ses açma ve kapama butonlarına da ihtiyaç duyuyor. Bu da bize önümüzdeki yıllarda bir değişiklik yapılmayacağı sürece bu fonksiyonun fiziksel butonlarla devam ettirileceğine dair bir işaret olabilir.

Windows 10'un enteresan bir başka özelliği de ekran boyutu olarak 3 - 7.99 inç aralığını destekleyecek olması. 8 inç ve üstü cihazlarla böylece telefon sürümünün kullanılmayacağı tescillenmiş oluyor. Bundan böyle ekran çözünürlüğüne göre RAM talep eden işletim sistemi full HD desteği için 2 GB RAM'e ihtiyaç duyuyor. QHD ekranlarda ise bu gereksinim 3 GB RAM'e yükselecek.

İşletim sistemini destekleyen işlemcilerin arasında Qualcomm'un Snapdragon 810, 808, 615, 210 ve 208 modelleri var. Bunların arasından Snapdragon 810, sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip olup Adreno 430 grafik işlemcisiyle birleştirilen üst seviyede bir model.

Intel işlemcilere de yeşil ışık yakan Windows 10, 14nm Cherry Trail tabanlı Atom işlemcileri ve Skylake mimarisini destekleyecek. AMD mobil cihazlarda yer almazken masaüstü için hazırlanan Carrizo ve Carrizo-L modelleri tabletlerle de uyum gösterecek.

League of Legends ve Windows 10 Bir Araya Geldi

YORUMLAR