Windows 10 Ücretsiz Olarak Yayınlanacak

Windows 10 Ücretsiz Olarak Yayınlanacak

Microsoft'un Windows 10 işletim sistemi için hararetli bir çalışma içerisinde olduğu biliniyor. Yeni işletim sistemi ile imaj tazeleme peşinde olan Microsoft, Internet Explorer'ı piyasadan çekeceğini ve Spartan kod adlı yeni web tarayıcısını da piyasaya süreceğini açıklayarak Windows 10'un aslında oldukça büyük bir dönüşümün parçası olduğunu bizlere göstermişti.

Anlaşılan o ki Microsoft daha büyük planlar içerisinde ve diğer tüm işletim sistemlerini piyasadan silebilmek için elinden geleni ardına koymayacak. Şirketten resmi olarak yapılan açıklamaya göre Windows 10 işletim sistemi tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak ve kullanıcılar sahte yani korsan Windows işletim sistemlerini kullansalar bile Windows 10'a ücretsiz bir şekilde orijinal olarak yükseltme yapabilecekler.

Routers'a yapılan açıklamaya göre bu değişiklik temel olarak Çin'deki yüksek korsan kullanım oranını düşürmek için yapılmış durumda ve Microsoft tarafından uygun bulunan PC'ler için geçerli olacak. Fakat bu uygunluğun neye göre belirleneceğine dair herhangi bir bilgi verilmediği için Çin dışındaki diğer ülkelerde de ücretsiz Windows 10 güncellemesinin mümkün olacağına dair tahminler mevcut.

Şirketten yapılan daha önceki açıklamalar ise Windows 10'a orijinal bir Windows'tan yükseltme yapmanın ilk yıl için ücretsiz olacağını gösteriyordu. Dolayısıyla Microsoft hem orijinal kullanıcılar hem de korsan kullanıcılar için bir çözüm bulma arayışında ve bunu gerçekleştirirken oldukça ince bir çizgi üzerinde yürüyor gibi görünüyor. Orijinal kullanıcılarının tepkisini çekmemek için bu ücretsiz Windows 10 stratejisini nasıl devam ettireceğine dair daha fazla bilgi ilerleyen aylarda ortaya çıkacaktır.

Windows 10'un 2015 yaz aylarında piyasaya sürülmesi ve Windows 8 ile 8.1 işletim sistemlerinde yer alan pek çok dezavantajdan kurtulmuş bir şekilde tüketicilerin onayına sunulması bekleniyor. Windows 10'a dair daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!

Windows 10 Telefon Sürümünün Sistem Gereksinimleri Açıklandı

Windows 10 Hello Biyometrik Güvenliği Bakın Nasıl Ciddiye Alıyor

Windows 10 Bu Yaz Çıkıyor

YORUMLAR