Windows 10'un Yüz Tanıma Kilidi Fotoğrafla Kırılıyor

Bu yılın en popüler kilit sistemi olan yüz tanıma özelliği bir süre önce Windows 10'a da gelmişti. Almanya merkezli güvenlik firması SYSS ise, Windows 10'un yüz kilidi konusunda sınıfta kaldığını kanıtladı. Firma, yaptığı deneyde yazıcıdan çıkarılan fotoğraf ile Windows 10'un kilidini açmayı başardı.

Microsoft Surface Pro 4 üzerinde gerçekleştirilen testte, Windows 10'un yüz kilidi konusunda başarılı olmadığı kanıtlanmış oldu. Windows 10'a geçtğimiz yılki 'Yıldönümü Güncellemesinde' gelen yüz kilidi sistemi, bu yılın sonunda tekrardan güncelleme alabilir. Ayrıca bütün Windows 10 sürümlerinde çalışmadığı belirtilen hack yönteminde Alman firma fotoğrafı küçük bir düzenlemeden geçiriyor. Sadece birkaç saatte düzenlenen fotoğraf ile Windows 10'un yüz kilidini açmak çocuk oyuncağı haline geliyor.

Yukardaki videodan izleyebileceğiniz hack yönteminin hala çalıştığını da belirteyim. Güvenlik araştırmacıları ise bu konuda yaptıkları açıklamalarda Windows 10 kullanıcılarının fabrika ayarlarına geri dönmelerini, yüz tanımayı yeniden kurmalarını ve anti-spoof'ların etkin olması gerektiğini vurguluyor.

SYSS firması tespit ettikleri açığı Microsoft’a bildirdiler ancak henüz konu hakkında ABDli şirketten açıklama gelmedi. Microsoft'un kısa sürede güvenlik güncellemesini yayınlaması gerektiğini düşünüyorum.

YORUMLAR