Windows 10, Yeni Nesil USB 3.1 Teknolojisini Destekleyecek

Windows 10, Yeni Nesil USB 3.1 Teknolojisini Destekleyecek

Microsoft'un bir süredir geliştirdiği ve tüm ilgisini üzerine yoğunlaştırdığı yeni işletim sistemi Windows 10, DirectX 12 gibi yeni teknolojileri hayatımıza sokacak. Bugün ortaya çıkan yeni gelişme ise, Windows 10'un henüz çok yeni olan yeni USB 3.1 Type-C teknolojisini doğal olarak destekleyeceğini gösteriyor.

Yıllar geçtikçe yükselen veri boyutları, varolan bağlantı arabirimlerinin hızlarını yetersiz kılıyor. USB 2.0'dan USB 3.0'a geçiş ve sunduğu hız olanaklarına henüz alışmışken, yeni nesil USB 3.1 teknoloji çoktan geliştirildi bile. 2016'nın başlarında yeni anakart ve laptoplardan başlayarak yaygınlaşması beklenen yeni nesil bağlantı arabirimi, Windows 10'nun çıkışından itibaren desteklenecek. Her ne kadar yeni yeni örnek modelleri çıksada, Windows 10 çıktığında USB 3.1 destekli çıkacak.

Yeni USB 3.1 arabirimi sadece hızlı veri iletişiminde değil, tek kablo üzerinden sunduğu farklı bağlantı seçenekleriyle oldukça gelişmiş bir bağlantı arabirimi olacak. Ayrıca Type-C olarak belirtilen varyasyon sayesinde, USB 3.1 girişinde ters yada düz takmak fark etmeyecek, zira yeni USB giriş yuvaları bu problemi çözmüş durumda.

USB 3.1 Type-C ile gelecek olan yeni ürünlerin görece eski cihazlarla iletişimi nasıl olacak şimdilik soru işareti. Zira şuan satılan yeni nesil anakart ve laptopların girişlerinin bile hala USB 2.0 ve 3 ağırlıklu olduğunu düşünürsek, yeni arabirimin yayılması çok fazla zaman alabilir. Windows 10'un yinede yeni nesil teknolojileri destekler halde çıkması ve hatta Microsoft'un bu tür detayları düşünmesi bile son kullanıcılar için olumlu gelişmelerden.

YORUMLAR