Windows 10 Yeni Video ve Altyazı Formatlarını Destekleyecek

Windows 10 Yeni Video ve Altyazı Formatlarını Destekleyecek

Windows 10 İşletim Sistemi, herhangi yardımcı bir üçüncü parti codec paketi veya video oynatıcı gerektirmeksizin güncel video ve altyazı dosyalarını destekleyecek. Windows Insider projesinden Gabriel Aul'dan gelen açıklama ile SSA, ASS ve SRT dosyaların tam uyum ile çalışacağı onaylanmış oldu.

SubRip olarak da anılan SRT, alternatip yazılımlar tarafından yaratılan ve videoların zamanlamalarına göre metin görüntüleyen bir dosya formatı olarak biliniyor. SSA ise Sub Station Alpha ismini taşıyan ve daha gelişmiş bir altyazı türü. Videoların üzerine gömülü bir katman olarak karşımıza çıkan bu dosya türü özellikle de Anime olarak bildiğimiz Japon animasyon filmlerinde ve dizilerinde sıkça karşımıza çıkıyor. Genelde çeviriyi bağımsız gruplar gerçekleştirirken altyazıların özel görsellere ve efektlere sahip olduğu da gözünüzden kaçmamıştır. ASS olarak bilinen Advanced Sub Station Alpha ise isminden de tahmin edebileceğiniz gibi bu teknolojinin günümüzdeki en gelişmiş örneği ve daha fazla özelliği içerisinde barındırıyor.

Gabriel Aul, daha önce Windows 10'un MKV dosyalarını da yardım gerektirmeden çalıştırabileceğini duyurmuştu. Bununla birlikte yeni çıkan ve yaygınlaşması beklenen HEVC (High Efficiency Video Coding) video sıkıştırma özelliği ile çalışan dosyalar da işletim sisteminde yardımcı bir program gerekmeksizin çalışacağı duyuruldu. Dolayısıyla Windows 10 bir bilgisayar ile video izlemek istediğinizde yerel uygulamaların haricinde bir yazılıma ihtiyaç duymayacaksınız.

Tüm Türkiye'de Elektrikler Kesildi!

YORUMLAR