Windows 10'da Korsan Oyun ve Yazılım Çalıştırmak Mümkün Olmayacak

Windows 10'da Korsan Oyun ve Yazılım Çalıştırmak Mümkün Olmayacak

Windows 10 artık bir oyunu oynamak için “crack” kullanıp kullanmadığınızı ya da, oyunun korsan sürüm olup olmadığını anlayacak. Böylece Windows 10 ürerinde korsan oyun oynamak mümkün olmayacak.

Microsoft EULA standartlarını değiştirdi. “Son Kullanıcı Lisans Anlaşması” olarak da kullanılan EULA şartları tamamen değişti ve “izin verilmeyen yazılımlar Windows 10 tarafından çalıştırılamaz” ibaresi eklendi. EULA veya İngilizce açılımıyla End-User License Agreement (Son Kullanıcı Lisans Anlaşması) kullanıcının haklarını koruyan sıradan, bürokratik bir sözleşmeymiş gibi görünebilir. Ancak temel olarak EULA, kullanacağınız yazılımla ilgili gerekli yasal zorunlulukların hatırlatıldığı bir metinden ibaret.

Microsoft EULA metnine “izin verilmeyen yazılımlar Windows 10 tarafından çalıştırılamaz” şıkkını da ekleyerek, özellikle oyunlar için yapılan ve “crack” tabir edilen bu tip yazılımların saptanarak çalıştırılmayacağını açıkladı.

Microsoft Windows 10 bu tip yazılım ve donanımların saptanıp işletim sistemi üzerinde kullanılmamasını sağlayacak. Bu özellik Windows 10 güncellemeleriyle işletim sistemi üzerinde kararlı bir hale getirilecek ve yazılımlara karşı her hafta güncellenecek. Kısaca artık torrentlerden indirilen oyunlar ve yazılımlar Windows 10 üzerinde çalışmayacaklar.

Microsoft böylelikle işletim sistemi temelli bir “korsana karşı direniş” hareketi de başlatmış oluyor. 

Windows 10 PC'yi Modem Olarak Kullanma

Windows 10 Başlat Menüsü "Açılmıyor, Kayboldu, Çalışmıyor" Sorunu Çözümü

YORUMLAR