Windows 10'un Bilinmeyen Gizli Bir Özelliği Daha Ortaya Çıktı

Windows 10'un Bilinmeyen Gizli Bir Özelliği Daha Ortaya Çıktı

Windows 10 ile beraber gelen özeliklere AllJoyn adında bir yenisi daha eklendi. AllJoyn, Windows 10'un bugüne kadar pek açıklanmamış özelliklerinden biri.

Windows 10 ile ilgili her haber, Microsoft’un bu işletim sistemini ne kadar detaylı tasarladığını ve günlük yaşama entegre etmek istediğini kanıtlıyor. 29 Temmuz'da çıkacak olan Windows 10 işletim sisteminin tek hedefi sadece tüm platformlar değil, etrafımızdaki her şey olacak.

TIME dergisinde yayınlanan bir habere göre Windows 10'un en önemli özelliklerinden biri, sır gibi saklanıyordu. AllJoyn adı verilen bu özellik Windows 10’un bildiğimiz tüm ev eşyalarıyla iletişim kurmasını sağlıyor. Aslında AllJoyn projesi, geçtiğimiz Kasım ayından beri devam eden ve gelişen bir proje. Windows 10'a dahil olması ise sürpriz oldu.

Windows 10 AllJoyn evdeki elektronik aletleri tüm platformlardan kumanda edebilmeye yarıyor. Akıllı evlerin kontrolünde önemli bir rol oynayacak bu sistem, Windows 10 içerisinde bir uygulama olarak gelecek ve tüm Windows 10 platformlarında akıllı ev sahiplerine kolaylık sağlayacak. Havalandırmadan, kahve makinelerine kadar her şayi kontrol edebilecek olan AllJoyn sistemine uyumlu ürünler ise bir süredir sessiz sedasız üretiliyorlar. Windows 10 AllJoyn istemine 2015 yılının başından sonra üretilen Electrolux, Honeywell, LG gibi dev beyaz eşya ve ev elektroniği üreten firmaların ürünleri uyum sağlayabiliyor. Bu listeye Samsung’da dahil olacak.

Şimdilik azınlığa hitap edecek olan bu uygulama Microsoft'un Windows 10 için yaptığı uzun vadeli tek işletim sistemi planlarının bir parçası. Microsoft 5 yıl içerisinde Windows 10 ve AllJoyn kullanmayan bir aile olmayacağını savunuyor.

Microsoft'tan Küresel Kablosuz Ağ Servisi Geliyor

Windows 10 Güncellemesiyle Kaybolacak Olan Uygulamalar

İşte Windows 10 Yükseltmesi İçin İlk Yapmanız Gerekenlerin Listesi

YORUMLAR