Windows, 14 Yıldır Hangi Uygulamasını Güncellemedi, Biliyor musunuz?

Windows, 14 Yıldır Hangi Uygulamasını Güncellemedi, Biliyor musunuz?

Windows sürümlerinde hemen her uygulama bir şekilde makyajlanmış değişim geçirmiştir. Windows 10 ile beraber gelecek olan Notepad bile biraz değişti. Peki değişmeyen hangi uygulama kaldı?

Bu sorunun cevabı için biraz düşünmek gerekebilir. Çünkü büyük olasılıkla, Windows sürümlerinin çoğunda olan bu uygulamayı hiç birimiz bilmiyoruz ya da görüp kullanmayı çok tercih etmemiş olabiliriz.

Microsoft 1999 yılından bu yana, yani XP sürümünden beri Windows Journal uygulamasını güncellemedi. Bu uygulama PC’lere yeni gelen Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümlerinde de yenilenmedi. Hala ilk günkü gibi duruyor. Ancak Windows bu uygulamadan vazgeçmiyor. Bir şekilde tüm sürümlerde yaşamaya devam ediyor.

Windows Journal’in Notepad’e benzediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Windows Journal, klavyeyle kullanılan bir doküman editörü değil. Tamamen fareyle ve el hareketleriyle yazı yazıyor ya da not alıyorsunuz. Windows Journal dokunmatik ekranlarda çalışmıyor. Ancak Microsoft bu uygulamayı uzun yıllar önce dokunmatik olarak çalışması için düşünmüştü. Microsoft’un Journal uygulamasını açık kaynaklı bir yazılıma dönüştürme düşüncesi var. Bu yüzden belki Windows 10 ile beraber yakında uygulama geliştiricilerinin denek yazılımlarından biri olma olasılığı yüksek. Ya da Microsoft, Windows bedava mı olsun paralı mı olsun çelişkisi yaşarken Journal'i tamamen unutmuş da olabilir. Kim bilir?

Windows 10 Güncellemesiyle Kaybolacak Olan Uygulamalar

YORUMLAR