Windows 7 ve Windows XP Hala Liderliklerini Koruyorlar

Windows 7 ve Windows XP Hala Liderliklerini Koruyorlar

Microsoft 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP için olan desteğini tamamen kesecek ve bu nedenle insanları yeni işletim sistemlerine geçmeleri için motive etmeye çalışıyor. Ancak Net Application’ın yayınladığı rapora göre Microsoft’un işi oldukça zor. Çünkü Windows XP’nin ve Windows 7nin hala en popüler iki işletim sistemi olması ve Windows 8’in düşük talebi şirketin önündeki büyük engellerden bir tanesi.

Aşağıda yer alan tabloda görebileceğiniz gibi Windows 7 yüzde 45’e yaklaşan Pazar payı ile hala liderliğini koruyor ve Windows XP ise yüzde 40 kullanım oranına sahip.

Windows Vista ise her ne kadar Microsoft’un hiç popüler olamamış çocuğu olsa da hala Windows 8’den daha yüksek bir kullanıma sahip ancak bu her geçen gün düşmeye devam ediyor. Diğer platformlar çok ciddi kullanım oranlarına erişemeseler de Windows 8’in uzun süredir hala istenen yere gelememesi Microsoft’u rahatsız eden koşullar arasında yer alıyor.

İlerleyen zamanlarda Microsoft’un Windows 7 ve XP kullanımı azaltmak için nasıl stratejiler belirleyeceğini henüz bilmiyoruz ancak şirket şimdiden Windows 8 için hazırladığı Windows Blue paketi ve Windows 9 üzerinde de çalışmalara başlamış durumda.

Windows Blue Haziran'da bizimle olacak

YORUMLAR