Windows 8 Artık Windows XP'den Daha Popüler

Windows 8 çıkışının üzerinden oldukça uzun süre geçmesinin ardından nihayet Windows XP'yi geçmeyi başardı.

Windows 8 Artık Windows XP'den Daha Popüler

Windows 8 çıkışının üzerinden oldukça uzun süre geçmesinin ardından nihayet Windows XP'yi geçmeyi başardı. Hatırlanacağı üzere Microsoft'un Windows 8'i yayınlamasının ardından bu yeni işletim sistemi beklenen ilgiyi görmemiş, özellikle masasüstü bilgisayar kullanıcıları Windows 8'den uzak durarak Windows 7 veya Windows XP işletim sistemlerini kullanmaya devam etme kararı almışlardı. Bunun en büyük nedenlerinden biri klasik başlatmenüsünün Windows 8'den çıkarılmış olmasıydı. Bunun yanında dokunmatik ekranlar için optimize edilmiş metro arayüzü masaüstü bilgisayarda çok kullanışlı değildi. İşte bu sebeplerden ötürü Windows 8 Microsoft'un Windows Vista'da yaşadığı gibi düşük ilgi görüyordu. 

Windows 8 için yayınlanan ilk ücretsiz güncelleme olan Windows 8.1 ise durumu yavaş yavaş değiştirmeye başlamıştı. İşte bu gelişmelerin ardından Windows 8 nihayet Windows XP'den daha çok kullanılır hale geldi. StatCounter adlı araştırma firması tarafından yayınlanan istatistiklerde görüldüğü üzere Windows 8 ve Windows 8.1 kullanım oranları toplandığında Windows XP 2014 yılı Ağustos ayında Windows 8'in gerisinde kalıyor:

İstatistiklere bakıldığında ise Windows 7 hala işletim sistemleri arasında lider konumda. Söylentileri duyulmaya başlanan Windows 9'un ise durumu nasıl değiştireceği merak konusu.

Windows 9'a Geçiş Ücreti Ne Kadar Olacak?

YORUMLAR