Windows 8 Daha Hızlı Kuruluyor

Windows 8 Daha Hızlı Kuruluyor

Windows 8’in duyurulmasına haftalar kaldı! Ve Microsoft, yeni işletim sisteminde görsel değişikliklerin yanı sıra sistemin hem çalışma hızını, hem de kurulum hızını arttırdığını kanıtladı. Üstüne üstlük, yeni Windows 8, pazardaki en popüler işletim sistemi olan Windows 7’den daha az yer kaplıyor.

Microsoft’tan Michael Niehaus, TechEd 2012 konuşmalarından birinde Windows 8’in önceki işletim sistemlerinden daha hızlı çalışması için tasarlandığını vurguladı.

Bir sanal makineye Windows 7 kurmak, 15 dakika sürüyor. Windows 8 kurmak isterseniz 5 dakika kârdasınız, sistem yalnızca 10 dakikada emrinize âmâde.

Ne kadar yer kapladığına bakarsanız, Windows 8 yine önde. Kurulum dosyaları, kullanıcıların kullanabileceği bir işletim sistemine dönüştüğünde yalnızca 7.76 GB yer kaplıyor. Windows 7 ise sabit diskinizden yaklaşık 8 GB alanı kendine ayırıyor.

Microsoft birçok Windows 7 kullanıcısının yeni Windows 8’e geçiş yapacağını düşünüyor. Ve mühendisler anlaşılan derslerini iyi çalışmışlar: Windows 7’den 8’e geçmek, Vista’dan Windows 7’ye geçmekten daha kısa sürüyor. Vista – Windows 7 dönüşümü 30 dakika sürerken, Windows 7 – Windows 8 dönüşümü yalnızca 20 dakika sürüyor.

Niehaus, özellikle yükseltme işlemini kökten hızlandıracak bazı teknikler geliştirdiklerine dikkat çekti.

İlginçtir ki, işletim sistemi, kurulum aşamasının daha hızlı gerçekleşmesinde pek de etkili değil. Daha çok kurulum evrelerinde kullanılan görevlendirme sisteminin ve kurulum öncesi bileşenlerin yenilenmesi, Windows 8’in hızlı kurulmasındaki en önemli etken.

Windows 8 ekim ayında geliyor. Ve Microsoft yetkilileri, yükseltme işleminin herhangi bir sürücü veya yazılım uyuşmazlığı olmadığı sürece çok kısa sürede tamamlanacağını bildirdiler.

YORUMLAR