Windows 8 Haritalar 121 TB Uydu Görüntüsü ile Güncellendi

Windows 8 Haritalar 121 TB Uydu Görüntüsü ile Güncellendi

Redmond merkezli teknoloji şirketi Microsoft, Windows 8 Harita uygulaması ve Bing Haritaları için 121 TB’lık uydu görüntülerine, Küresel Ortho görüntülerine ait büyük bir güncellemeyi ekleyerek, bunları iki servisin kullanıcıları için de ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirdi.

Microsoft’a göre güncelleştirme sayesinde yeni verilerin 15 milyon kilometre karesi kullanılabilecek ki bu alan Güney Amerika, Afrika, Asya ve Avrupa’yı da kapsayacak. Aynı zamanda Kuzey Amerika ve Avustralya’da ek kapsamalar da içerecek.5

Blog’da yayınlanan yazıda Microsoft şöyle bir açıklama yaptı: “Çıkan son Küresel Ortho görüntüleri, 800,000 kilometre karenin üzerinde bir alanı kapsıyor ve 69 blok içeriyor. Toplamda, İngiltere’nin tamamını ve Batı Avrupa’nın %83’ünü kaplayan 10,777,300 kilometre karelik alanı yayınladık. Küresel Ortho projesi, henüz yayınlanmayan sadece %4’lük kısmı da tamamlamak üzeredir."

Bunun yanı sıra şirket, Avrupa ve Amerika’nın masaüstü temalarını da güncellemiş durumda. Böylece şimdi Avrupa’nın 200’den, Amerika’nın ise 175’ten fazla  görseli bulunuyor. Tabii ki temalar Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz olarak kullanılabilir ve indirilebilir durumda.

Çevrim içi Bing Haritalar hizmeti, Ekim ayının sonlarına doğru kasırgadan zarar gören bölgeleri ayrıntılı olarak gösteren Sandy Kasırgası Uygulamasıyla beraber güncellendi.

Microsoft ayrıca şöyle bir açıklamada daha bulundu: “Hava koşulları; New York ve New Jersey sahilleri boyunca 5,368 kilometre kare çarpıcı derecede yüksek çözünürlükte görüntü için Küresel Ortho uçan ortaklarımız olan Keystone Hava Araştırmaları’na sadece bir kere izin verdi.”

Bing Haritaları’nın Sandy Kasırgası Uygulaması tarafından sunulan görüntülere göz atmak isterseniz “Bing Maps” resmi sayfasına ulaşabilirsiniz.  Bu sayfada yer alan listede “Sandy Kasırgası Uygulaması”nı bulun ve tıklayın. Harita servisi; kasırga öncesi ve kasırga sonrası görüntüler arasında geçiş yapabileceğiniz  bölgeleri otomatik olarak gösterecektir.  

YORUMLAR