Windows 8 için VLC İndirilmeye Sunuldu

Windows 8 için VLC İndirilmeye Sunuldu

Kickstarter kampanyasını başarılı bir şekilde sonuçlandıran VideoLAN, popüler medya oynatıcısının beta sürümünü indirmeye açtı. Intel tabanlı X86 ve X64 platformlarını destekleyen uygulamanın özellikleri haberimizde.

Milyonların masaüstünü süsleyen popüler medya oynatıcısının yaratıcısı VideoLAN, Windows 8 platformu için sunacağı VLC Media Player için geçtiğimiz sene Aralık ayında kampanya başlatmıştı. Kickstarter üzerinden yürütülen kampanyada 78.000 dolar toplamayı başaran yazılım şirketi, VLC Media Player’ın beta sürümünü hazırladı ve Windows Mağazası’na gönderdi. Birkaç gündür sertifikasyon bekleyen uygulama, bugün itibariyle herkesin kullanımına açıldı. Beta aşamasında olan uygulama şu an için X86 ve X64 işlemcili Windows tabanlı masaüstü, dizüstü ve tabletlerde çalışıyor. Windows RT üzerinde çalışan ARM tabanlı tabletler için desteğin ilerleyen zamanlarda geleceği belirtildi.

Beta aşamasında sunulan VLC Mediya Player, MKV, Ogg, MOV, FLC, MPC uzantıları dahil tüm video ve ses formatlarını oynatabiliyor. MPEG-1’den H.265 kadar masaüstü uygulamanın desteklediği tüm kodekler Windows 8 sürümünde de destekleniyor. Birden fazla ses dosyası seçimi, gömülü altyazı, arka planda oynatma desteği uygulamanın önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Sade ve kullanıcı dostu arayüze sahip modern VLC uygulaması, kitaplık ve çıkarılabilir diskinizdeki ses ve video dosyalarını algılıyor ve onlarca dosya arasından sadece medya dosyalarınızı otomatik olarak ekranınıza getiriyor. Ana menüde karşınıza çıkan “External Storage” sekmesinden ulaşabileceğiniz bu özellik sayesinde diskinizdeki medya dosyalarını aramak için ekstra zaman harcamıyorsunuz. Aynı şekilde kitaplığınızdaki tüm müzik ve video dosyaları da uygulamanın ana menüsünde karşınıza çıkıyor.

Windows 8 için VLC, henüz beta aşamasında olduğu için en fazla ihtiyaç duyulan özellikler entegre edilmiş ve hali hazırda bulunan özellikleri kullanırken de buglarla karşılaşmanız muhtemel. Zaten şirket te bu uyarıyı uygulamanın ana ekranına taşımış. Sadece gömülü altyazıların desteklenmesi, bazı ses dosyalarının oynatılamaması, çalma listelerinin desteklenmemesi, video ve seslerin masaüstü sürüme göre yavaş işlenmesi göze ilk çarpan eksiklikler arasında.

Kullanıcıların test etmeleri için sunulan ve geri bildirimlerle daha fazla özellik içermesi beklenen modern arayüzlü resmi VLC uygulamasına Tamindir aracılığıyla güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşabilir ve Windows 8 / 8.1 işletim sistemli PC ve tabletinize indirebilirsiniz.

WhatsApp Android Sürümü için Büyük Güncelleme Yayınlandı

YORUMLAR