Windows 8 Satışları Kötü mü Gidiyor

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8'in analistleri endişelendirmeye başlaması satışların kötüye gittiğine mi işaret?

Windows 8 Satışları Kötü mü Gidiyor

Geçtiğimiz ay çıkan Windows 8 teknoloji dünyasında adından oldukça söz ettirmeyi başardı ve standart PC ve mobil cihaz kullanıcıları bile Windows 8’e dair fikirler edinip takip etmeye başladılar. Ancak ilk başlarda oldukça yoğun görünen ve özellikle yepyeni arayüz sayesinde ortaya çıkan ilgi yavaş yavaş dağılmaya başladı. Her şey açığa çıkmaya başladıkça analistler de Windows 8’e dair endişelerini ifade etmeye başladılar.

Zira Microsoft’un yeni işletim sisteminin önceki işletim sistemlerinde olduğu gibi PC satışlarını arttırması ve PC pazarına destek olması bekleniyordu. Ancak bu konuda kendinden önceki sürümlere göre daha az başarılı olan Windows 8’in bu başarısızlığının ardında yatan bazı sebepler var:

- Windows 8 incelemelerinin karmaşık ve tutarsız olması

- İşletmelerin Windows 8’e pek fazla ilgi göstermemesi

- Tablet versiyonların kafa karıştırıcı olması (Windows 8 ve Windows RT)

- Tabletlerin PC’nin yerini almaya devam etmesi

Windows 8’in kafa karıştırıcı arayüzünü değerlendiren Topeka araştırma şirketinin temsilcisi Brian White, PC üreticilerinin beklediğinin çok çok altında bir ürünle karşı karşıya olduklarını belirtti.

Windows 7’nin piyasaya sürülmesi ile karşılaştırıldığında Windows 8 aynı dönemde %50 daha az kullanıma sahip ve bu da yatırımcıları yeni bir Windows Vista vakası ile mi karşı karşıya oldukları konusunda endişelendirmeye devam edecek gibi görünüyor.

YORUMLAR