Windows 8 ve 8.1 Piyasanın Yüzde 15'ini Ele Geçirdi

Windows 8 ve 8.1 Piyasanın Yüzde 15'ini Ele Geçirdi

Microsoft'un Windows XP'den sonra en çok sevilen işletim sistemlerinden bir tanesi haline gelen Windows 7 yüzünden, sonraki versiyonları olan Windows 8 ve 8.1'in yayılmasını oldukça engelliyordu. Fakat geçtiğimiz ay Windows 8 patlaması gerçekleşerek piyasanın yüzde 15'ini ele geçirdi.

Windows 8 / 8.1'in çıkışından itibaren çok uzun süre geçmesine rağmen piyasayada yeterli yada beklenilen oranlara ulaşmaması Microsoft'un canını sıkan en büyük sebeplerden bir tanesidiydi. Geçtiğimiz ay içerisinde yeni işletim sistemi Windows 10'u tanıtan Microsoft, Windows 7'nin satışlarını durdurunca Windows 8 ve 8.1 için beklenen yükseliş hemen geldi.

Windows 8 şu an piyasanın %5.88 dilimini oluştururken, Windows 8.1 .92'lik dilimini oluşturuyor. Buradaki sayısal veriler ise Net Applications'dan alınan verilere göre oluşturulmuştur. Ayrıca belirtilen rakamlara göre Windows 8.1 ilk defa iki haneli rakamlara ulaştı.

Windows 8 ve 8.1'in elde ettiği bu yükselişe rağmen Windows 7 halen piyasanın yüzde 53.05'ini elinde bulunduruyor. Bu da eski işletim sisteminin kullanıcılar tarafından ne kadar çok sevildiğini ortaya seriyor. Windows 8 ve 8.1 yükselişe geçti geçmesine fakat işin kötü yanı, Microsoft Windows 10'u 2015 yılı içerisinde yayınlayacak. Bu nedenle Windows 8 ve 8.1 istenilen piyasa oranlarına sahip olamadan yeni işletim sistemi tarafından baltalanıcak.

Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Windows 10 Tanıtıldı, Tüm Özellikleri ve Bilmeniz Gerekenler

YORUMLAR