Windows 8'in 40M Barajını Geçtiği İşletim Sistemi Dünyasında Son Durum

Windows 8'in 40M Barajını Geçtiği İşletim Sistemi Dünyasında Son Durum

Microsoft, şu ana kadar 40 milyondan fazla Windows 8 kopyası satıldığını açıkladı. Henüz kullanıma sunulmasının üzerinden bir ay geçmişken dev şirketin Windows 8 konusunda 40 milyon satış barajını geçmesi ciddi bir başarı. Diğer yandan bunun sadece bir başlangıç olduğu ve kopya sayısının bu sayısı katlayacağı kuşku götürmez bir öngörü.

Windows 8 işletim sistemi kökten değişiklilere sahip olmasa da oldukça başarılı ve işlevsel iyileştirmeleri beraberinde getirdi. Metro arayüzü ile en büyük farkını ortaya koyan ürün, bu sayede dokunmatik cihazlar üzerinden de kullanılabilir bir işletim sistemi özelliğine kavuştu. Windows 8’in satışa sunulmasının ardından kısa bir süre geçmesi ile birlikte 40 milyon satış barajını geçmesi Windows 7 kullanım oranının yanında çok az bir ifade olarak karşımızda duruyor. Zira Net Applications tarafından açıklanan verilere göre Windows 7 işletim sistemi dünyasında %44.71 ile lider. Bu oran Windows 8’in satışa sunulmasından önce %44.69 idi. Windows 8’in şu anda pazardaki payı ise sadece %1.09. ARM işlemci tabanlı cihazlarda çalışan ve Surface tablet bilgisayarlarda da kullanılan Windows RT işletim sisteminin tüm işletim sistemi dünyasındaki Pazar payı ise %0.02 kadar. Windows XP kullanan kullanıcıların oranı da hala %39.82.

Tüm bu veriler ne ifade ediyor?

Windows 8 şu andaki en iyi işletim sistemi. Ancak kullanıcılar Windows 7 ile Windows 8 arasında çok büyük bir fark olmadığını düşündüklerinden dolayı Windows 8’e geçiş konusunda acele etmiyorlar. Bununla birlikte Windows 8 metro arayüzünü karmaşık bulan kullanıcı sayısı da azımsanmayacak derece. Diğer yandan Windows XP kullanım oranının hala %40 barajında bulunması dikkat çekici. Oldukça başarılı bir şekilde hizmet verebilen Windows 7 ve Windows 8 gibi seçeneklerin olmasına rağmen Windows XP’in tercih edilmesindeki nedenin, birçok işletme ve kurumlarda kullanılan XP’ye özel yazılımların olduğunu düşünüyorum.

YORUMLAR