Windows için Kinect ile Geleceğe Merhaba Deyin

Windows için Kinect ile Geleceğe Merhaba Deyin

Windows için çıkan Kinect ile birlikte yeni deneysel projeler için yapılan çalışmalar start aldı. Yapılan çalışmalar arasında Türk kökenli Cem Keskin'in de yer aldığı bir grup oldukça dikkat çekici bir etkileşim sistemi yarattı. Görür görmez bize Azınlık Raporu filmini hatırlatan çalışmada parmaklarınızı teker teker algılayabilen sensör sayesinde elinizle yapacağınız farklı işaretlerin kontrol komutları oluşturması sağlanıyor.

Derinlik ölçebilen kamera sayesinde kompleks el komutlarının algılaması mümkün olan Kinect, komut verirken ekranın dibinde durmanızı zorunlu kılmıyor. Başlangıç aşaması için bile hazırlanan interaktif uygulamalar sayesinde basit ve doğal el hareketleriyle nesneleri bir yerden başka bir yere taşımanız ve kontrol etmeniz mükün. Hızlı hareketlere karşı da istikrarlı ölçüm sonuçları veren kamera, derinlik mekanizmasına odaklı olduğu için kameranın o anki duruşu veya bulunduğunuz odanın ışık değerlerini değiştiren unsurlar kontrolleri etkilemiyor.

Herhangi bir varsayım yapmayıp sensörün sağladığı 3 boyutlu algı üzerinden çalışan kamera, FPS değişimlerine de adapte olabilen ve hareket mekaniklerinin arasındaki bağlantıyı doldurup tamamlayabilen bu yazılım sayesinde Kinect size oldukça sofistike bir kontrol opsiyonunu sağlayabiliyor. Daha verimli bir sonuç elde edebilmek için ve kullanıcılarının el boyutlarından kaynaklı bir sıkıntı yaşanmaması adına yazılımın geliştirilme aşamasında kadın ve erkek birçok farklı insanın el modeli tanımlanmış. Böylece elinizin ölçülerinin getirebileceği ufak farklılıklar gireceğiniz komutların değişmesine neden olmayacaktır.

Oyundan çok program odaklı bir kontrol sistemi yaratacakmış gibi bir izlenim yaratan çalışmanın yazılım dünyasına getireceği soluğun etkin bir kullanım sağlayıp sağlamayacağını ise bize yakın gelecek gösterecektir.

XBOX One'ın Kinect'i PC'lerle Uyumlu Olmayacak

Kinect Olmadan Xbox One Bir Hiç Mi?

YORUMLAR