Windows İşletim Sistemlerinde Bir Açık Saptandı

Windows İşletim Sistemlerinde Bir Açık Saptandı

 

Yeni bir güvenlik açığı Windows Vista, Windows 8 ve Windows 7 kullanıcılarının canını sıkabilecek bazı özellikler taşıyor. Bu "bug" klasörlerde bulunan tüm fotoğraf arşivlerindeki resimlerin adlarını değiştiriyor, ardından da bunlara ulaşılmasını engelleyebiliyor.

Sabit disk üzerinde bir fotoğrafın bulunduğu sektöre "$MFT" yani "Master File Table / Ana Dosya Tablosu" dizini ekleyen bu durum, dosya dizininin web ve PC üzerinde ulaşılmasını da engellemiş oluyor. Böylelikle tarayıcı ya da arama esnasında sistem bir döngüye giriyor ve ardından sistem kilitlenebiliyor.

Durum böyleyken, PC'ye verdiğiniz diğer komutlar PC'nin yavaşlamasına sebep olacak bir döngü kuyruğu yaratıyorlar. Bu durum saniyeler içinde tüm uygulama ve programların çalışamaz olmasına yol açabiliyor. Sonuç olarak, mavi ekran hatası ile karşılaşılabiliyor. İşin kötüsü bilgisayarı açıp kapatsanız bile bu "bug" tekrar aynı davranışları sergileyerek kısa bir süre içinde yeniden aynı işlemi tekrarladığından, sonuç yine hüsran oluyor.

Bu "bug" özellikle tarayıcılarla güvenilmeyen web sitelerine girildiğinde işletim sistemine bulaşıyor.

Windows 10 bu açıktan etkilenmiyor olsa da Microsoft diğer işletim sistemleri için henüz bir yama yayınlamadı.

WannaCry Saldırılarında Daha Çok Windows 7 Kullanıcıları Etkilendi

YORUMLAR