Windows Kullanıcılarının QuickTime'ı Hemen Kaldırması Gerekiyor!

Windows Kullanıcılarının QuickTime'ı Hemen Kaldırması Gerekiyor!

Dünyanın teknoloji devi Apple'a ait olan medya oynatıcısı QuickTime hakkında kötü bir haberimiz var. Çünkü Apple kendi geliştirmesinde olan bu yazılımın Windows üzerinden kullanılmasını istemiyor.

Bildiğinizi üzere QuickTime isimli medya oynatıcısı birçok özelliğiyle birlikte dünya üzerinden milyonlarca kullanıcıya sahip. Windows ve Mac platformunda kullanılabilen bu program Mac için belirli aralıklarla güncelleniyor ve her güncellemede kalitesi arttırılıyor. Ama Apple bu güncelleme başarısını Windows işletim sistemi için kullanmak istemiyor. Uzun süredir güncellenmeyen QuickTime programı Windows işletim sistemi için artık tehlike saçmaya başladı.

Programlara çeşitli zaman dilimleri içerisinde yapılan güncellemeler programın hem güvenliğini hem de çalışma hızını etkiler. Apple, Windows platformunda yer alan QuickTime'ı güncellemediği için bilinen güvenlik açıkları da henüz kapatılmış değil. ABD ve Trend Micro tarafından tüm Windows kullanıcılarının QuickTime'ı kaldırması gerektiği söylendi. Bu uyarının kişisel güvenlik için yapıldığına ve dikkate alınması gerektiği haberine inanmanız gerekli. Çünkü bu söylenti gayet güçlü delillere dayanılarak ortaya çıktı.

Güvenlik şirketlerinin araştırmalarına göre QuickTime'da iki tane büyük güvenlik açığı bulunuyor. Bu güvenlik açıkları sayesinde virüsler Windows kullanıcılarını yanıltarak bilgisayarlarını ele geçirebiliyor. Bu durumda kalmak istemezsiniz elbette.

Apple'ın QuickTime Windows sürümüyle ilgili açıklama yapmaması ise oldukça şaşırtıcı bir gelişme oldu. Windows 8 ve Windows 10 için de güncellenmeyen QuickTime'ın Windows işletim sisteminden kısa süre içerisinde sonlandırılacağı söyleniyor.

Evet evet aşağıdaki programdan söz ediyoruz:

YORUMLAR