Windows Phone 8 Yüklü Nokia'lar Lumia 920 ve Lumia 820 Tanıtıldı

Windows Phone 8 Yüklü Nokia'lar Lumia 920 ve Lumia 820 Tanıtıldı

Nokia, New York’ta düzenlediği bir etkinlikle merakla belenen Windows Phone 8 yüklü Lumia 920 ve Lumia 820 isimli akıllı telefonlarını tanıttı.

Kötü gidişine Windows Phone 8 işletim sistemine sahip akıllı telefonlar üreterek son vermeyi amaçlayan ve bir süre önce bu yönde karar alan Nokia, dün gerçekleştirdiği tanıtım organizasyonuyla beraber yeni bir heyecana adım atmış bulunuyor. Bazı noktalarda benzer özelliklere sahip olan bu iki Nokia Windows Phone 8 akıllı telefona biraz yakından bakalım.

Nokia Lumia 920

Nokia’nın Windows Phone 8 yüklü ilk üst sınıf akıllı telefonu olarak tanımlayabileceğimiz cihazda çift çekirdekli 1.5 GHz’lik Snapdragon S4 model işlemci bulunuyor. 4.5 inçlik HD ekrana sahip olan cihazın bu ekranında yer alan PureMotion HD+ teknolojisi ile görüntüler oldukça akıcı bir şekilde yansıtılabiliyor. Gorilla Glass teknolojisi ile bu kaliteli ekran korunuyor. Ekranda aynı zaman IPS teknoloji bulunduğunu ekleyelim.

Ürünün öne çıkan bir diğer özelliği ise kamerası. Bu konuda bir hayli iddialı olan Nokia, cihazda 8.7 megapiksellik bir kameraya yer vermiş. LED flaş desteği bulunan kamera, 3264x2448 piksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilirken Lumia 920, 1080p HD videolar kaydedebiliyor. Kamerada kullanılan Nokia PureView teknolojisi fotoğraf kalitelerinde öne çıkıyor. Diğer yandan telefonun ön kısmında 1280x960 piksel çözünürlüğünde ikinci bir kamera bulunuyor. Bu ikinci kamera ile de HD video çekmek mümkün.

NFC gibi yeni kablosuz iletişim özelliği bu cihazda da yer alıyor. Ancak kablosuz teknolojilerde bu ürünü bir adımı öne çıkaran başka bir özellik var. O da kablosuz şarj minderi sayesinde Lumia 920’nin kablosuz şarj olabilmesi. Bunun akıllı telefon dünyasında bir ilk olduğunu ve ürünün normalden biraz daha ağır olmasının nedeninin de buna uygun 2000 mAh’lik bataryaya sahip olması olduğunu belirtelim.

Nokia Lumia 820

Nokia tarafından tanıtılan bir başka Windows Phone 8 yüklü akıllı telefon olan Lumia 820, Lumia 920’ye göre biraz daha mütevazı özelliklere sahip. 4.3 inçlik AMOLED, ClearBlack teknolojilerine sahip 800x480 piksellik ekranı bulunan cihaz da çift çekirdekli 1.5 GHz’lik Snapdragon S4 model işlemci kullanıyor. NFC isimli yakın saha iletişimi teknolojisini kullanabilen Lumia 820’de 8 megapiksellik kamera yer alıyor. LED flaş desteğine sahip bu kamera ile 3264x2448 piksellik görüntüler elde etmek mümkünken, ön bölümde yer alan ikinci kameranın çözünürlüğü ise 640x480 piksel.

1080p HD video çekimine imkân tanıyan arka kamera ve 640x480 piksel video çekimine olanak sağlayan ikinci kamera ile gelişmiş video çekme deneyimi yaşanabilir.

Lumia 820 üzerinde yer alan batarya 1650 mAh değerinde ve 3G açıkken 330 saate kadar bekleme süresi sunabiliyor. Bu akıllı telefon da kablosuz şarj olabilme özelliğine sahip.

Her iki ürünün çıkış tarihleri ve fiyatları hakkında etkinlik boyunca hiçbir bilgi verilmedi. Bu konudaki olası bilgilendirmeleri ve ürünlerle ilgili gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

YORUMLAR