Windows Phone Eylül Ayında da Rakiplerini Geçemedi

Windows Phone Eylül Ayında da Rakiplerini Geçemedi

Microsoft'un Windows Phone akıllı telefon modelleri ile mobil piyasaya adım atmasından sonra olaylay geliştiğinden beri işler yazılım devi firma için pek de iyi ilerlemiyor. Windows Phone kendi işletim sistemiyle mobil işletim sistemleri popüleritesinde çok düşük seviyelerde seyrediyor.

Mobil pazarda gerçekleşen StatCounter araştırmasında Windows Phone'un, eylül ayında da rakipleri Android ve iOS'un çok gerisinde olduğu saptandı. Eski işletim sistemi Symbian gibi diğer sistemlerle ise çok yakın bir popüleriteye sahip. Ancak Microsoft'un Windows Phone üretimi için harcadığı yatırımı düşünecek olursak bu durum biraz hayal kırıklığı gibi kalıyor. Windows Phone cihazların piyasada Android ve iOS gibi rakipleri arasında şimdilik maalesef
hiçbir yükselme payı yok.

StatCounter bilgilerine göre Android mobil işletim sistemi pazarının %55.7'lik payıyla hala birinci. Onu takiben Apple'ın iOS'u ikinci sıraya %24.73'lük bir payla giriyor. Microsoft için üzücü olan bu durumda ise Windows Phone pazarda sadece %2.29'luk bir paya sahip. Bu da onu %2.18'lik payı olan eski işletim sistemi Symbian'a çok yakın hale getiriyor.

Microsoft'un bu rakamlarla tatmin olamayacağını düşünürsek firmanın Windows Phone cihazları için ne gibi değişiklikler yapabileceği merak konusu. En azından uzun vadeli bir yatırım planı için Microsoft'un aklını başına alması gerekli.

Araştırma kaynağı Microsoft'un Windows Phone için çok yakında yeniden markalandırma planı olduğunu da söyleyerek oturumu kapatıyor. Microsoft bu sayede çok kısa bir süre içerisinde Windows Phone'a yoğun bir müşteri çekebilecek. Yeniden markalandırma işleminin Windows Phone olarak bilinen cihazlar üzerinde sadece Windows markasının kalmasıyla oluşacağı düşünülüyor. Bu sayede Microsoft yeni telefon almak isteyen müşterileri Windows ismiyle daha kolay çekebilecek.

Microsoft'un yeni stratejisini 2015'in ilk aylarında gerçekleştireceği düşünülüyor. Windows RT ve Windows Phone markaları iç içe geçebilir, Microsoft'un akıllı telefon ve tabletleri için yeni bir marka oluşturabilir. Şu anda basında çok fazla haber dönüyor ve en azından resmi bir açıklama gelene kadar bu konu üzerinde fazla kafa yormamakta fayda var. Microsoft'un bu aralar attığı adımlar tahmin edilemez oluyor.

Yandex Trafik Sıkışıklığı Endeksi Sonunda İzmir'e Geliyor

The Crew'ın Yeni Fragmanı Araç Vitrininizi Genişletecek

YORUMLAR