Windows Phone Satışları Yüzde 85 Düştü

Windows Phone Satışları Yüzde 85 Düştü

Windows Phone cihazları Microsoft'un çok fazla umut bağladığı ürünler arasında yer alıyordu. Yükselecek mi yoksa dibi mi görecek haberlerini de sıkça okumaya başlamıştık. Platformun kaderi her ne kadar yorum yapmaya açık olsada, bütün mevzularda olduğu gibi en son rakamlar konuşuyor. Her yeni çeyrek raporlarında dibi görmeye devam eden Windows Phone satışları yüzde 85 düştü.

Son açıklanan mali raporlara göre, Microsoft'un Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlarından kazandığı telefon geliri bu çeyrekte yüzde 71 düştü, genele bakıldığında ise bu oran haber başlığında yazdığımız yüzdeye düşüyor. Mali raporlarda açıklanan diğer bir hususta geçen yıla dair yapılan karşılaştırma oldu. Buna göre Microsoft, 2016 yılı içerisinde Lumia telefonlardan 13.8 milyon ve diğer telefonlardan 75.5 milyon adet satmış. Bu rakamların 2015 yılında daha fazla olması dikkat çekiyor. Geçen yıl 36.8 milyon Lumia ve 126.8 milyon satan şirket toplamda 4.2 milyar dolar kaybetti ve geçen yıla oranla satışları da yüzde 56 azaldı.

Akıllı telefon pazarının ikinci çeyrek raporunda sadece 1.22 milyon telefon satttığı görülen şirket bu çöküşe ne zaman dur diyecek hep beraber göreceğiz. Pazardaki rekabetin boyutu düşünüldüğünde gerçekçi olmakta fayda var, Microsoft akıllı telefon sektöründe çok ağır yenilgiye uğradı.

Skype Windows Phone Desteğini Kesiyor

Angry Birds Windows Phone Mağazasından Göç Ediyor!

YORUMLAR