Windows Vista'nın Ölüm Tarihi Verildi

Windows Vista'nın Ölüm Tarihi Verildi

Microsoft'un belki de kurumsal hayatındaki en büyük başarısızlığı olan Windows Vista'nın ölüm tarihi belli oldu. Bilindiği üzere Windows Vista, Windows XP efsanesinden sonra yayınlanmıştı. Microsoft, Vista ile görünüm anlamında büyük bir gelişme katetmişti. Fakat ortaya çıkan hatalar ve aksaklıklar Windows Vista'nın yaygınlaşmasını engellemiş, ortaya sadece görsel olarak hoş görünen; fakat işlevsel olarak ihtiyaçları karşılamayan bir sistem çıkmıştı. Bu nedenle kullanıcılar Windows XP'yi terk etmeyi reddetmişti. Windows XP halen ciddi bir kullanıcı sayısına sahip. Microsoft'un eski patronu Steve Ballmer da kendisiyle yapılan bir röportajda Miicrosoft'un başında olduğu dönemde en büyük pişmanlığının Longhorn kod adlı Windows Vista olduğunu açıklamıştı.

Neyse ki Microsoft Windows 7 ile Vista başarısızlığının üstünü ortmeyi başarmıştı. Microsoft, Windows 10'u yayınlamasının ardından Vista'nın fişini çekeceğini resmi olarak açıkladı. Şu an için Vista Microsoft'tan sadece kritik güvenlik güncelleştirmeleri almaktaydı. Fakat 2017'nin 11 Nisan'ında Microsoft, Windows Vista için güncelleme yayınlamayı ve bu işletim sistemine teknik destek vermeyi tamamen durduracak. Yani tam bir sene sonra bu gün Vista resmi olarak ölmüş olacak.

Eğer halen Windows Vista kullanıyorsanız bilgisayarınızı yeni bir işletim sistemine geçiş yapmaya hazırlamanızda fayda var.

YORUMLAR