Windows XP Kullananları Windows 10 Çıktığında Neler Bekliyor?

Windows XP Kullananları Windows 10 Çıktığında Neler Bekliyor?

Microsoft’un Windows 10’u çıkarmasına 2 haftadan biraz daha fazla bir zaman kaldı. Ancak hala dünyanın yüzde 11.9’u Windows XP kullanmaya devam ediyor.

Windows XP kullanmaya devam edenleri, yeni gelecek olan Windows 10 sürümünden sonra neler bekliyor dersiniz? Tamindir sayfalarında daha önce yayınladığımız Windows XP 405 Milyon Kişi Tarafından Kullanılıyor haberimizi hatırlarsınız. 2013 yılının başında Windows XP kullanımı tüm dünyada 2’inci en çok kullanılan işletim sistemi olarak gösteriliyor, yüzde 33 oranında PC’lerde yer aldığı söyleniyordu. Aradan geçen 2 sene içinde bu oran ancak yüzde 11’lere kadar düşmüş durumda. Windows XP kullanımı yavaş yavaş azalırken PC pazarına yaptığı negatif etkilerinde yok olacağı düşünülüyor. (PC Pazarında Durgunluğun Tek Suçlusu Windows XP)

Windows 10 çıktığında ise Windows XP kullanıcıları siber dünyada tamamen yalnız kalacaklar. Bilgisayarlarında yaptıkları işleri sadece yine XP kullanıcıları ile paylaşabilecekler. Yeni Microsoft Office yazılımlarını göremeyecekler ve eski yazılımlarını da yeni yazılımlarla güncelleyemeyecekler. Dünyanın En Güçlü Ordusunun İşletim Sistemi Hala Windows XP haberimizde ABD Ordusunun bile XP’den vazgeçemediğini yazmıştık. Microsoft, 2016 yılının sonuna kadar ABD Ordusunun Windows XP kullanımını sonlandırması için belli desteği vereceğini beyan etmişti. Bunu küçük işletmeler ve genel kullanıcılar için elbette yapmayacak.

Windows XP kullanıcıları küçük bir alanda hapis kalmış gibi olacaklar, kurumsal iletmeler hiçbir gelişmeyi takip edemez olacaklar, Windows XP kullananlar siber saldırılarda her zaman kötücül yazılımların ilk hedefi haline gelecekler ve herhangi bir güvenlik güncellemesi alamayacaklar.

Hala Windows XP Kullanan Emektarlara Güvenlik Önerileri

Windows XP'nin Sarstığı PC Pazarının Son Umudu Windows 10

YORUMLAR